Published On: 15 Qershor, 2016

Shtyhet seanca gjyqësore e Grupit të Azem Sylës, EULEX-i s’ka mandat

EULEX’i ka shtyrë të gjitha seancat gjyqësore të parapara për shqyrtim sot dhe nesër për shkak se janë pa mandat. Njëjtë ka ndodhur edhe me seancën për hetim të veçantë ndaj personave të dyshuar në grupin e rastit të njohur si “Azem Syla”.

Kjo seancë ishte paraparë të mbahej sot me ora 9:30, por është shtyrë për shkak se EULEX nuk ka më mandat.

Këtë e ka bërë të ditur për Gazetën Express një nga avokatet mbrojtës në këtë rast, Arianit Koci.

“Gjyqtarët e EULEX’it prej sot nuk kanë mandat që të gjykojnë në Kosovë, prandaj edhe të gjitha gjykimet ku gjykojnë të njëjtit janë shtyrë për këtë jave. Kjo situatë konfuze juridike, i kushton shumë Kosovës, e më së shumti të pandehurve. Zvarritja e tillë e gjykimeve është në kundërshtim me Konventën e Europiane për të Drejtat e Njeriut, ku shprehimisht theksohet që të pandehurit kanë të drejtë në gjykim, të drejtë dhe në kohë të arsyeshme”, tha Koci për Gazetën Express.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...