Published On: 18 Mars, 2016

Shtëpia po digjet e Hasha po krihet


Shkruan: Driton Tali

Kjo po ma çon mallin e Bokassa’s, ish kryetarit të Republikës së Afrikës Qendrore, shtetit të varfër afrikan, i cili më 1976 e inauguroi veten Perandor në një ceremoni madhështore.

Për koincidencë apo ndryshe, edhe në rastin e Bokassa’s Franca ishte goxha e involvuar edhe për faktin se kjo republikë (që atëherë quhej Afrika Ekuatoriale Franceze) ishte koloni e saj deri më 1960. Por edhe biografia e Bokassa’s sillet atypari. Një ish luftëtar i dalluar i cili në ushtrinë franceze kishte arritur gradën e kapitenit.

Kur Afrika Ekuatoriale Franceze e fiton pavarësinë, kryetari i saj i ri, David Dacko, një kushëri i tij, e fton Bokasso’n që të merrr nën udhëheqje ushtrinë e shteti të ri. Por “kushës” Bokassa (siç po thotë Milaim zeza “me guxha”) ja arrin t’ia marri pushtetin pas gjashtë viteve.

Për mos me zgjatë këtë mesele (të interesuarit mund të lexojnë për Bakossa’n në internet) Bokassa e shpall veten Perandor dhe organizon një festë madhështore e cila Republikës së Afrikës Qendrore të bankrotuar i kushton rreth 20 milionë dollarë (me vlerë të sodit 80 milionë). Kjo ceremoni ishte tërësisht e bojkotuar nga bota pos Francës. Bile ish presidenti Valéry Giscard d’Estaing një vit më parë (1975) e kishte deklaruar veten “mik dhe anëtar familje” të Bokassa’s, por që pas katër viteve (1979) po ajo Francë nëpërmes “Legjionarëve” të saj e rrëzojnë Bokassa’n dhe e riinstalojnë Dacko’n.

Të paktën të shpresojmë se në këtë ceremoni madhështore z Thaçi nuk do të servojë asi mishi çfarë Bokassa i servoi mysafirëve të vet.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. lulzim thotë:

  te gjith flasin por 99.99% nuk veprojne
  kta jane shqiptaret.
  skemi mend……….
  sdojna mens (jemi te gjith qobana e kemi deshir me qen prijsa)
  e shesim mend …… palidhje aaaaaaaaaa
  po historia po perseritet gjithmon
  kur mesohesh me jetu si rober te pengon vellai me te pri mir e keq aq sa din…
  te pengon vellau me te kershillu aq sa mundet……
  te pengon vellau me te ndihmu aq sa i lejohet…..
  te pengon vellau me te drejtu…..
  Sna pengojn armiqet kur na shajne- i arsyetojmi
  sna pengojn armiqet kur na perbuzim i arsyetojm
  sna pengojn armiqet kur na dhunojn i arsyetojm
  sna pengojn armiqet kur na ……….
  shtrohet me te vertet pyetja a jemi njerez

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...