Published On: 7 Janar, 2016

Shtëpia e Ismail Kadaresë gati të hapet si muze

 

“Shtëpia Kadare”, që shkrimtari ia dhuroi Ministrisë së Kulturës, e cila u restaurua plotësisht vitin e kaluar, do të hapë dyert për të gjithë vizitorët në vitin e 80 vjetorit të lindjes së Ismail Kadaresë.

Qendra ka si qëllim të tregojë një copë Gjirokastre dhe të krijojë një strehë ngjarjesh kulturore e letrare.

Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës, gjatë nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit me Bashkinë e Gjirokastrës, foli për rëndësinë e saj, transmeton ksp.

Ajo tha se “Shtëpia Kadare” nuk është thjesht një projekt rijetësimi apo qendër muzeale dhe kulturore, por synon krijimin e një modeli të ri të suksesshëm, që mund të ndiqet nga bashki të tjera të Shqipërisë.

Banesa do shërbejë gjithashtu për të tërhequr më shumë përkthyes e shkrimtarë të njohur ndërkombëtarisht, të rinj të talentuar në fushën e letrave si dhe turistë me interesa kulturore.

“Shtëpia Kadare” është një projekt i përbashkët i Tiranës dhe Gjirokastrës, jo thjesht i dy institucioneve, por një nismë e drejtpërdrejtë e ministres së Kulturës Kumbaro dhe kryetares së Bashkisë Gjirokastër, Zamira Rami.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...