Published On: 14 Prill, 2016

Shtatë muaj burgim për xhihadistin kosovar që kërcënoi Papën

Samet Imishti, kosovari 42-vjeçar që ishte arrestuar më 1 dhjetor të vitit të kaluar gjatë operacionit të përbashkët “Van Damme” të policisë italiane dhe kosovare, është dënuar me shtatë muaj burgim nga një gjykatë e Kosovës.

Imishti akuzohej, ndër të tjera, të ketë bërë propagandë pro grupit militant Shteti Islamik nëpërmjet profilit të tij në Facebook. Ky është vendimi i parë i këtij lloji në Kosovë, shkruan e përditshmja italiane “Il Giornale”.

Imishti ishte kapur nga agjentët në Han të Elezit, i njohur për numër të madh të të radikalizuarve.

Në shtëpinë e tij ishin gjetur armë zjarri dhe lidhje direkte ndërmjet tij dhe xhihadistëve aktivë në Siri, të lidhur me terroristin famëkeq kosovar, “kasapin” Lavdrim Muhaxheri.

Përveç Imishit, gjatë operacionit të përbashkët italiano-kosovar ishin arrestuar edhe tre kosovarë të tjerë, të akuzuar për terrorizëm dhe nxitje të urrejtjes racore.

Mediat italiane patën raportuar se grupi i Imishtit ka pasur, ndër të tjera, kërcënime edhe për jetën e Papa Françeskut.

“Ky Papë do të jetë i fundit”, është dëgjuar gjatë përgjimeve telefonike të këtij grupi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...