Published On: 16 Maj, 2016

Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së, nga Azem Syla tek Xhavit Haliti përgjegjës për prerje kokash! Argumenton vendimi i drejtësisë!

 

Dërgimi i Azem Sylës prapa grilave nuk e bën aspak më të qetë dhe më të lehtë jetën politik të Shtabit të UÇK-së.

Mbetet të shihet nëse fajet, jo më për plaçkitjen e milionave, por të vrasjeve politike do të mund ti hidhen të gjitha Azem Sylës.

Hapja e rastit të dy vrasjeve politike në Malishevë apo të cilësuara edhe vetëm si krime lufte, dëshmon se hetimet për Gjykatën speciale janë në vlug.

Por, shpallja e Fatmir Limajt të pafajshëm nga drejtësia në Kosovë duke u bazuar edhe në vendimin e Gjykatës së Hagës për lirimin e tij, i ka dhënë një rrjedhë tjetër krejt hetimeve të Gjykatës speciale.

Adresa e vrasjes së dy malishevasve tashmë është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Hetuesit e speciales duhet të përqendrojnë tërë energjitë dhe të kërkojnë hetimin e fajtorëve tek urdhërdhënësit e lartë.

Po, kush ishin anëtarë të Shtabit të Përgjithshëm ën atë kohë?

Kryetar i Shtabit dihet se ishte Azem Syla, ndërsa anëtarë të tjerë ishin Xhavit Haliti, presidenti aktual Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Sokol Bashota, Rexhep Selimi, dhe me ndryshime që ka pasur në vijim.

Vrasja e Ramiz Hoxhës është një prej më makabreve, ku pa motive lufte, ishte ekzekutuar nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 2 tetor 1998, por, që vrasësit nuk ishin kënaqur me marrjen e jetës. Ata kishin vazhduar me prerjen e kokës.

Në të njëjtën ditë ishte pushkatuar nga e njëjta skuadër edhe i riu Selman Binishi.

Përgjegjësinë për vrasjen e tij e kishte marrë Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së me komunikatën numër 4, e cila ishte shkruar me dorë, dhe i ishte vendosur qëllimit në rrobat e viktimës, për ta gjetur familjarët dhe në këtë mënyrë të mbillnin tmerr, por edhe të krijonin alibi, se po vrisnin një tradhtar, ndërsa ata e kishin vrarë babain e një ushtari të UÇK-së, dhe një njeri me reputacion dhe burrëror, që u kishte kërkuar paqe dhe marrëveshje, dhe evitim ngatërresash, pra edhe të dhunës.

Komunikata numër 4 thotë: “Ushtria Çlirimtare e Kosovës, Drejtoria e Shërbimit të Policisë Sekrete, në emër të popullit shpall këtë fletekzekutim: për shkak të bashkëpunimit me okupatorin, ndjelljes së frikës, panikës dhe urrejtjes, në emër të popullit shqiptar dhe në emër të luftës tonë çlirimtare dënohet me vdekje Ramiz Hoxha – Bellanicë si tradhtar i kombit. Fati i tillë do t’i pret çdo tradhtar tjetër”.

Kjo komunikatë i bën përgjegjës, dhe të cilën nuk mund ta kalojnë në heshtje anëtarët e Shtabit.

Dhe derisa e vërteta është kështu, dhe që sipas drejtësisë në Kosovë, nuk ka dyshime që e lidhin vrasjen me Fatmir Limajn, Shtabi i Përgjithshëm që e ka urdhëruar vrasjen, atëherë duhet të deklarohet.

I pari që duhet të deklarohet sipas detyrës së tashme zyrtare është Presidenti Thaçi, pavarësisht se në cilën pozitë të hierarkisë ka qenë, por si drejtues shteti, qoftë për ta pastruar veten, qoftë për ta ndihmuar të vërtetën duhet të flasë.

Zyrtari tjetër i lartë, është nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti, i cili duhet të flasë. Ai gjithmonë është akuzuar si drejtues i nëntokës, si personi, apo figura gri e PDK-së, dhe e Shtabit të Përgjithshëm, apo si Kudusi Lame, e quante Zoti në tokën e Shqipërisë, i cili duhet të flasë se a ishte ai fajtor, nëse jo ai kush. Ai njihet edhe për prishjen e Marrëveshjes së Osllos, dhe për shumë çështje negative. Ai po ashtu është njëri nga njerëzit kryesor në listën e bërë publike për të dyshuarit e Gjykatës Speciale.

Anëtari tjetër, i cili duhet të flasë para drejtësisë është  Sokol Bashota, kryetari aktual i Klinës, i cili duhej të ishte në dijeni për urdhrin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, gjithashtu i dyshuar nga drejtësia dhe vetëm pak javë më parë i iku asaj gjatë bastisjes, derisa gjeti njerëzit e duhur për të ndikuar tek ajo, dhe rasti tashmë po heshtet.

Anëtari tjetër shumë i rëndësishëm i Shtabit, i cili duhet të flasë para drejtësisë është deputeti Rexhep Selimi, një personalitet që shumë shpesh përmendet se ka marrë pjesë apo ka urdhëruar vrasje.

Pra, nga argumentet juridike që i ka prodhuar vendimi i gjykatës në rastin “Kleçka”, fajësojnë Shtabin e Përgjithshëm të UÇK-së, nga Azem Syla tek Xhavit Haliti përgjegjës për prerje kokash! Argumenton vendimi i drejtësisë!

Meqë drejtësia ka vendosur edhe sipas qartësimeve të bëra nga Gjykata e Hagës, ku rezulton se Fatmir Limaj, në Hagë e paska treguar të vërtetën, sipas drejtësisë. Dhe meqë drejtësia e ka trajtuar si të tillë, të vërtetë absolute, atëherë për vrasjen duhet të përgjigjen anëtarë e përmendur të Shtabit përfshirë edhe presidentin Hashim Thaçi. SHQIPTARI.EU

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Edon thotë:

  E nanen e pisave, po pisat që ishin kan.
  E flliqen emrin UÇK
  Ishalla gjyjata speciale pi kap kta pisa e pe pastrojn Kosoven nga këta kriminela.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...