Published On: 11 Prill, 2016

SHQIPTARO-AMERIKANËT NDIHMUAN FAMILJEN E GAZETARIT SULEJMAN GASHI

Qazim Doda, New York

Në një postim për ndihmë në rrjetet sociale të shpërndarë mbi 3700 herë, shqiptarët e Amerikës arritën të grumbullojnë për 8 orë rreth 60,000.00 (gjashtëdhjetë mijë) dollarë amerikan.

Familja e gazetarit Gashi kishte bërë apel që të ndihmohet në mbulimin e shpenzimeve për transportimin e tij nga Salt Lake City deri në New Jersey në mënyrë që trajtimi mjekësor të bëhet në ndonjë spital afër shtëpisë ku jetojnë. Në postimin e tyre përmes faqes në internet www.gofundme.com ata shkruanin:

sula

 

“Për korrespondentin nga New Yorku Sulejman Gashi

Sulejman Gashi është një gazetar, analist dhe gjuhëtar frymëzues — ai është patriot shqiptaro-amerikan. Por, mbi të gjitha, është një bashkëshort i dashur dhe prind i përkushtuar.

Ai për momentin po lufton shumë që të rikthehet nga një arrest kardiak që pësoi gjatë një udhëtimi pune në qytetin Salt Lake City në Utah. Ai është në gjendje kome dhe e gjithë familja është pranë tij këtu në Salt Lake. Tani na nevojiten aranzhime të posaçme për të transportuar Babain nga këtu tek një spital pranë shtëpisë sonë në rrethinën e qytetit të New Yorkut. Aty do të mund ta vazhdonim trajtimin intensiv. Bartja me aeroplan special, bashkë me një ekip të mjekëve të trajtimit intensiv, kushton rreth $50,000.

Babai ynë është një burrë i vlerave, modest, krenar dhe zemërgjerë. Përkushtimi i tij për gruan, fëmijët, prindërit dhe familijen në përgjithësi është themeli i gjithë suksesit tonë qoftë personal apo profesional. Jeta dhe vepra e tij ka qenë dhe mbetët liria dhe pavarësia e Kosovës dhe forcimi i marrëdhënieve Kosovë-SHBA. Ai gjithmonë ka punuar për këto ideale në rrethana të jashtëzakonshme. Nga New Yorku, Sulejmani ka shkruar dhe raportuar përgjatë viteve 1990-ta — duke i dhenë shpresë kauzës së Kosovës së pavarur. Ai mbuloi luftën e Kosovës, është angazhuar pas luftës për rindërtimin e medias së lirë dhe të transmetuesit publik (RTK-së), dhe ai vazhdon të raportojë mbi zhvillimin e Kosovës si një vend i pavarur dhe demokratik.

Në qoftë se Babai ynë, familja jonë, apo ndonjëri nga ne ju kemi dalë krahë ndonjëherë, ne kërkojmë nga ju të na mbështetni gjatë kësaj periudhe jashtëzakonisht të rëndë. Ju do të na ndihmonit që t’i mbulonim shpenzimet e transferimit të sigurtë të Babait nga Salt Lake City në New Jersey. E gjithë kjo ndihmon që ai të na rikthehet — si Babai ynë i dashur, profesionisti i përkushtuar dhe njeriu i mrekullueshëm që na ka mbështetur dhe frymëzuar shumë të gjithëve.

Bashkëshortja Tonja me fëmijët, Sarandën, Drilonin, Janinën dhe Egzonin”.

Brenda pak orësh u mblodhën paratë e kërkuara nga familja dhe pritet shumë shpejt ardhja e Sulejman Gashit në New Jersey.

Në orët e mbrëmjes, familja e dërgoi një mesazh falënderimi tek të gjithë kontribuesit ku thuhej:

“Të dashur familjarë dhe miq,

Jemi thellësisht të prekur nga mbështetja dhe solidariteti juaj – ne arritëm qëllimin tonë të mbledhjes së fondeve për të transportuar Babain nga Salt Lake City në New Jersey. Kjo na liron shumë nga barra e tanishme financiare. Mjekët në Salt Lake City na kanë thënë që do të duhej të përgatitemi për një proces afatgjatë të rikuperimit, dhe ne planifikojmë që të përdorim çdo shumë përtej synimit tonë për të siguruar kujdesin më të mirë për Babain. Kjo faqe e mbledhjes së fondeve do të mbyllet 24 orë pasi është filluar. Është e jashtëzakonshme mbështetja që kemi marrë sot—e kuptuam se sa të gjithë e duan Babain, pra jo vetëm ne por familja jonë, miqtë tanë dhe komuniteti më i gjerë shqiptar. Ne mbesim të fortë dhe plot shpresë qe Babai do të rikuperohet dhe do t’ju rikthehet jetërave tona.

-Familja Gashi “

Stafi i Albanian American Vision i uron shërim të shpejtë kolegut Sulejman Gashi dhe njëkohësisht e përgëzon komunitetin shqiptaro-amerikan për përgjigjen e menjëhershme .

Sulejman Gashi është korrespondenti më I njohur shqiptaro-amerikan I cili për 25 vite ka mbuluar informacionet nga Washington, DC dhe New York-u.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...