Published On: 7 Mars, 2016

Shqiptarja Fabiana Bytyçi bën mrekullinë, kampione bote e boksit në WBC (Foto)

Shqiptarët e kanë për herë të parë një kampion bote në boksin profesionist. Atë që nuk e arritën trimat shqiptarë as me flamur kombëtar, as atë gjerman apo tjetër, e arriti 20 vjeçarja shqiptare Fabiana Bytyçi, në betejën më të rëndë të karrierës së saj të rrufeshme, duke mundur bullgaren, Teodoru Baçevaovou. Fabiana, e cila mbron ngjyrat e Çekisë, arriti ta mund të shtunën kundërshtaren e saj pasi ishte takuar me të edhe katër muaj më parë, por e cila ishte tri vjet më e pjekur se kjo.

Fabiana me flamurin shqiptar në anën e majtë të këmbës.

 

Katër raundet e para ishin vlerësuar të barabartë, dhe në raundin e pestë Fabiana vendosi të zgjidhte problemin.

Por, ajo nuk ia del ta fitojë meçin me ndërprerje, pasi bullgarja nuk po dorëzohej. Ishte raundi i nëntë dhe i fundit, në të cilin Fabiana ia del që të rrokullis gjithçka.

Dy minuta para përfundimit të meçit, Fabiana nxjerr gjithë fuqinë e saj, godet ashpër dhe pamëshirshëm, duke treguar shpirtin e saj luftarak dhe gjakun e arbrit. Dhe fitorja arrihet, Fabiana shpallet kampione e botës, duke treguar zemrën e madhe shqiptare. Fitorja arrihet me pikë, 96-94 (nga vlerësimi unanin i tre gjyqtarëve)! Po ashtu për herë të parë në histori Çekia e ka një kampione të botës në federatën prestigjioze WBC, falë Fabianës. SHQIPTARI.EU

Fabiana Bytyqi vs. Teodora Bačevaová / Source photo: Tomáš Liška

 

Kush janë Fabiana dhe Sebastian Bytyqi:

Motër e vëlla po shkëlqejnë në boksin profesionist në Republikën e Çekisë, si banor rezident, por meçet e tyre po i zhvillojnë në Çeki, Gjermani dhe në tërë Evropën dhe deri më tani janë treguar shumë të suksesshëm. Edhe pse të lindur në Çeki, nga familja e tyre ata janë të edukuar në frymë patriotike dhe në çdo meç paraqiten me veshje kuq e zi duke u mburrur me prejardhjen e tyre shqiptare.

Fabiana, gati është 20-vjeçe, ndërsa Sebastiani është 18-vjeç. Të dy janë talente të mëdhenj dhe deri më tani kanë qenë të suksesshëm në përballjet e tyre në boksin profesionist duke shënuar të gjitha fitore.

Fabiana dhe Sebastiani, kanë mbështetje të madhe nga familja, sidomos nga babai, Fabiani dhe nëna Martina. Familja e tyre prej vitesh ka emigruar në Evropë, ku fillimisht u vendosen në Kroaci në
vitin 1991. Ishte lufta që kishte shpërthyer atje duke i shtyrë prapë të lëvizin dhe vendosën në qytetin Pelzen të Republikës së Çeke. Në vitin 1993, ndërruan qytetin në Usti nad Labem, ku edhe më sot jetojnë dhe bashkëveprojnë.

Biografia e Fabiana Bytyqit: U lind më 30 dhjetor 1995 në Usti nad Labem të Republikës së Çekisë. Filloi me boks nga mosha e re, ndërsa që nga mosha 18 vjeçare debutoi në boksin profesionist. Është trajneri i saj, ish-boksieri i suksesshëm, Lukas Konecny, i cili shtyu Fabianën në boksin profesionist dhe e cila deri më tani ka zhvilluar 6 meçe me bilanc të qindtpërqindtë – 6-0 (2 KO). Duelin e fundit, Fabiana e zhvilloi në Berlin të Gjermanisë më 9 janar, meqë rast mposhti italianen, Claudia Ferencsi (10 fitore – 49 humbje) – me vendim unanim pas gjashtë raundeve. Fitoret tjera, Fabiana i ka arritur ndaj Teodora Bacheva – SD 6, Maribel De Sousa
– UD 6, Gloria Vasileva – UD 6, Agnes Drexler – TKO 2 dhe Andrea Lakator – TKO 4.

 

 

 
Displaying 8 Comments
Have Your Say
 1. flamuri thotë:

  Daut, po emri yt shqip eshte vetem oglu po i mungon.
  pse ti e din se nga rrjedh emri Fabiana e Sebastian po?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. naim ferizaj thotë:

  qaj dauti kahi laknave ja erdhi dhe ni prinesh dhe ajo u ba princesh me merit ekombit ton ne venat e saj rrjedh gjak shiptari zotni dauti lej simbolet kh e ka veni vetem me hi n ring duhesh te kesh zemer e ao ka ajo e te fitosh e t behet kampione e botes as saht ajo n princez e kombit ton pamvarrsisht ku jeton se ajo as familja esaj s kan shku per qef atje o zotni dauti ojasht engjell oj zan e maleve te perkulem i dhe mburremi me ty qe na ban kaq krenar bija e kombit ton

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. njaziu thotë:

  URIME TE PRIFT E MARA

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 4. fatmir thotë:

  Sukses dhe gezime te tjera ne mbrojtje te ketij titulli ”Kampion”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
 5. Bajram Bytyqi thotë:

  Fabiana krenarija kombetare .
  Te gjithë shqiptaret e mbarë Botes sot festojn fitoren tende.
  Suksese ju dhe vllaut Sebastian
  Bytyqi – Bravo kusheri

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)
 6. dauti thotë:

  Fabiana, Fabian po me duket si emer italian, por mbiemri Bytyqi eshte shqiptar, megjithate po te ishin prinderit e saj Bytyq te vertetek nuk do ta k7shin pagezuar gocen e tyre me nueemer 9uro italian.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(8)
  • Gjakovari thotë:

   O ti Daut boni ti fëmijët si Fabiana dhe Sebastiani atëher folë. Kryesorja gjaku i SHQIPTARIT DHE LOJA/NDESHJA ME ZEMËR DHE FLAMUR KOMBËTAR/SHQIPËTAR e pa në këmben e majt të Fabianës nga ana e zemres ishte flamuri shqiptar jo italjan. Mos nënqmo të lutem por gëzohu edhe ti si gjithë ne. Një goc Shqipëtare vendi parë në Botë në boks. URRA URRA URRA TË LUMT F A B I A N A motra e jonë ALBANIEN

   Përgjigjiuni
   Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 7. Sylejman Bytyci thotë:

  Fabiana me beri me lot, te lumte. Vazhdo te na gezosh.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...