Published On: 30 Janar, 2016

Shqiptari i Studeniçanit luftoi me ujkun, skena si në filmin “The Revenant” (Video)

Kopetë e ujqve në Batincë të Studeniçan duket se kanë nën kontroll këtë fshat, pasi të paktën tufa poresh 5-6 ujqve sillen çdo natë, duke vënë në rrezik jetën e banorëve.

Mbrëmja e djeshme ishte njëri prej këtyre rasteve dramatike, ku një ujk ka hyrë në vadhën e deleve, duke mbytur 13 qengja, si dhe duke lënë të kafshuar rëndë 5 dele të tjera. Por, ujku ka rrezikuar edhe jetën e pronarit të fermës, i cili pasi e ka pikasur kafshën tinëzare, ka ndërhyrë për ta larguar. Përleshja me ujkun, sipas rrëfimit të tij, ka zgjatur 40 minuta, dhe siç mund ta shihni në këto pamje, ka përfunduar me pasoja të rëna. Pavarësish vrasjes në fund të ujkut, pronari i fermës, aktualisht në spital, bart rreth 50 kapëse në fytyrë, për shkak të çarjeve. Sipas rrëfimit, ai e kishte kapur fillimisht për bishti ujkun, për ta nxjerrë nga vadha, por ujku i është vërsulur në fytyrë. Shpëtimi i vetëm ka qenë sëpata e varur në mur, për të ndarë hesapet.

“Kam shumë dhimbje në këtë pjesë. Këndej këtë pjesë të kockave e kam të thyer. Më dhemb këndej kocka, më incizuan tani, të shohim se çfarë do të bëhet. Duart i kam shumë keq, por për këto do më dërgojnë në një spital tjetër. Në nofull kam rreth 50 kapëse.” deklaroi pronari i fermës.

Për ngjarjen rrëfejnë edhe familjarët dhe banorët, të cilët kanë dëgjuar piskamat, gjatë përleshjes me ujkun.

“Unë flija në shtëpi dhe njëherazi dëgjova disa piskama, disa zëra. Kur u zgjova e pash se babi im kërkonte ndihmë dhe unë vrapova këndej nga ferma dhe e pash atë me sakicë në dorë i gjithë i larë në gjak. Mendova se po rrihet me ndokënd dhe pastaj ai më tregoi se ujku e kishte sulmuar dhe unë direkt e mora babin dhe e dërgova në spital. Rreth 40 minuta ai ka luftuar me atë brenda, 13 qengja janë të ngordhur dhe 2 të mëdhaja, ndërsa ne kemi rreth 80 dhen,” u shpreh djali i pronarit.

Për patrullimin e zakonshëm të ujqve në këtë fshat, rrëfejnë edhe banorët e tjerë, të cilët prej kohësh jetojnë në frikë.

“Nuk jemi rehat asnjëherë. Këtë verë 4 kuaj dhe 2 lopë i kanë ngrënë dhe një pelë, dhen e dhi kanë ngrënë,” deklaroi një banorë i fshatit Batincë.

“Përveç këtij, ka edhe 6-7 që rrotullohen këndej. Ishin dy mbrëmë këndej por qentë e përzunë njërin ndërsa tjetrin nuk arritën. Çdo natë lëvizin këndej, por mbrëmë ja na sulmoi,” u shpreh një banorë i fshatit Batincë.

Situata ende nuk ka zgjidhje, pavarësisht se në mënyrë të fshehtë ndonjë gjahtar i ekzekuton ujqërit. Nga Komuna, siç treguan banorët, nuk është marrë asnjë masë konkrete, kundër rrezikut nga ujqit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...