Published On: 4 Shtator, 2016

Shqiptarët të udhëhiqen nga modeli i Nënë Terezës, ti japin fund sundimit nga klikat kriminale në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni

Mother Teresa, the tiny nun who cared for the world's most unwanted and became the icon of the Catholic Church, was canonised at a ceremony in St Peter's Square

Shqiptarët nga sot duhet të jenë shumë më krenarë për vetveten. Ne e kishim deri më tani Nënë Terezën e madhe, Nënën e botës sa ishte gjallë, madhështia e së cilës ka lënë nën hije personazhet më të fuqishme të botës, Papët në Vatikan, presidentët amerikan, secilin artist dhe thuaja çdo shkencëtar.
Por, nga sot ne e kemi të shenjtën tonë, Nënën Terezë! Pas shumë shekujsh, nga Shën Jeronimi te Shën Albani, por ato figura sikur i ka harruar bota, por jo Vatikani, dhe nuk kanë aq ndikim për imazhin tonë.
Nga sot e gjithë bota flet, shikon dhe mendon ndryshe për shqiptarin.
Shqiptarët rimarrin vendin e tyre të merituar në kulturën evropiane dhe botërore, dhe për këtë duhet të jenë më të ndërgjegjshëm dhe të mos pranojnë nënshtrimin dhe tjetërsimin.
Shqiptarët gjithmonë i kanë dhënë botës figura të shquara e të ndritura, por edhe civilizim, që nga antikiteti i hershëm, madje nga ajo që sot ende quhet parahistori, e që sipas zbulimeve të vazhdueshme arkeologjike, qytetërimi njerëzor fillesat i ka shumë më të hershme se sa që mendohej. Mbi të gjitha shqiptarët janë trashëgimtarët e popujve antik që i dhanë shkrim leximin Europës, mbi qytetërimin e tyre pellazg u krijua qytetërimi grek, dhe mbi atë etrusk, qytetërimi roman.
Shqiptarët e dhanë Akilin e madh, Aleksandrin e Madh, Pirron, Konstantinin e madh, Dioklecianin, Justinianin, por edhe Skënderbeun e Nënë Terezën.
Që të gjithë këta, dhe ata që përbëjnë listën e gjatë të njerëzve të rëndësishëm të shqiptarisë, e cila ia dhuroi edhe botës duhet të na bëjnë krenar, por duhet të na shërbejnë edhe si udhërrëfyes në jetën tonë.
Para së gjithash ne duhet të nxjerrim edhe mësime të nevojshme morale, se a duhet të lejojmë të qeverisemi dhe drejtohemi në shtetet shqiptare, por edhe në Maqedoni nga klikat politike kriminale, vrastare, plaçkitëse dhe vjedhëse?
Pse nuk reflektojmë si krijues të hershëm të civilizimit europian e botëror, si populli më i vjetër i Europës, dhe si mbjellës të paqes në tërë rruzullin tokësor, dhe me tej akoma duke dhënë modelin e njërzve të paqës?
Është habi se si ne shqiptarët e vertëtë, në qenien tonë jemi në kundërshtim dhe lejojmë politikat dhe keqeverisjen që na e bëjnë këto figura politikash që pa menduar fare dhe pa pasur një fije shqiptarizmi, ata marrin vendime nga më ta pabesueshmet që mund t’i bëjë një njeri në dëm të popullit të vet, që edhe historia do i shëntëroj si tradhëtar.
Pse vallë duhet tu ndodhë kjo shqiptarëve dhe pse duhet të durohet e gjithë kjo?
Si është e mundur ne trashagëimtarët e aq shumë heronjve të mëdhenjë, të shenjtërve si Nënë Tereza të pranojmë të sundohemi nga një tufë njerëzish që sjellin vetëm ligësi, dhe çnderim të dinjitetit të shqiptarëve.
Por, nga sot modeli që duhet ndjekur është më madhështor, dhe këtë na rikujton për të satën herë Papa Françesku, madje duke na shpallur neve shqiptarëve si popull hyjnor.
Një popull hyjnor nuk lejon një qeverisje mizore, duhet të çlirohemi nga këto sa më parë. SHQIPTARI.EU

 A vast crowd congregated in St Peter's Square for the ceremony this morning which saw Mother Teresa canonisedSt Peter's Square was packed with thousands of Catholics and curious tourists as Pope Francis made Mother Teresa a saintA vast tapestry depicting Mother Teresa - who is now a saint - was unfurled in the facade of Saint Peter's BasilicaTens of thousands of Catholics gathered in the Vatican as they made their way to St Peter's Square for the canonisationThe Pope is pictured arriving at Mother Teresa's canonisationPriests filmed Pope Francis, second from left, on their phones as he arrived at the canonisation ceremony in the VaticanThe streets were filled with pilgrims, tourists and curious onlookers as the Vatican was filled with people gathering for the canonisation of Mother TeresaAndrino and his wife were special guests at today's ceremony in the Vatican, where 100,000 Catholics gatheredThousands of pilgrims flocked before dawn to the Vatican under heavy security to try to get a good spot for the morning MassA nun of Mother Teresa's Missionaries of Charity kisses Pope Francis in the Vatican yesterday as he met pilgrims

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Jusinhani i I-re , mbreti i Rromes. Konstantini i I-re , mberi i Bizantit.
    Diokleciani , Skenderbeu etj. etj .e shume te tjere, po te jetonin sot , kete klase politike ne qe sot sundon mbi shqiptaret ne Shqiperi , Kosove e Maqedoni , keta katile do ti lidhnin per traktor dhe do ti terhiqnin zvarre neper sheshet e qyteteve nji nga nji ….mirpo , nji gje te tille kurre nuk do ta bente E Shenjta Tereze

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...