Published On: 18 Janar, 2016

Shqiptarët që i vunë flakën pikës së basteve, u porositën nga pronarët e saj

  • Policia italiane ka arrestuar dy nga tre pronarët të pikës së basteve që shpërtheu në flakë në sulmin e datës 2 nëntor, gjatë së cilës mbetën të vrarë dy shqiptarë.

Hetimet e Prokurorisë çuan në arrestimin e të rinjve Mucciolo Michele dhe Alessio Alberigo, pasi dyshohet se këta i kishin punësuar shqiptarët, për t’i vënë flakën pikës së basteve në mënyrë që të përfitonin nga sigurimet 120,000  euro.

Mediet italiane shkruajnë se dy pronarët e basteve ishin të zhytur në borxhe ndaj pronarit të lokalit ku ndodhej pika e basteve dhe ndaj disa klientëve të cilët nuk i kishin paguar. Natyrisht, që ata nuk kishin si qëllim shpërthimin në flakë të pikës së basteve dhe nuk i kishin parashikuar viktimat, por djegien e një pjese të mirë të pikës, në mënyrë që të përfitonin para nga sigurimet.

Gjatë shpërthimit vdiqën Albert Jakupaj dhe Aramit Ismajlukaj, 29 vjet. Në burg përfundoi Mretiev Ismajlukaj, kushëriri i Aramitit. Ky i fundit u lirua dhe vendosi të bashkëpunojë me hetuesit. Ai është nën arrest shtëpiak.

Shqiptarët do të përfitonin në total 2 mijë euro, 500 euro nga të cilat i morën paraprakisht. Në tentativë e sipër, një nga kanaçet me benzinë që do të përdorej për t’i vënë flakën pikës së basteve, i shpërtheu në dorë Albertit, duke e lënë të vdekur në vend dhe duke plagosur Aramitin, i cili vdiq nga plagët më vonë në spital./Shekulli/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...