Published On: 1 Tetor, 2016

Shqiptarët në Turqi nuk kanë të drejtë ta mësojnë gjuhen shqipe as si gjuhë të huaj

Nurcan Kaya – Te harruar apo asimiluar – Minoritetet ne sistemin arsimor turk (Forgotten or Assimilated? Minorities in the Education System of Turkey)Në Turqi rreth 6 milionë shqiptarët nuk lejohen ta mësojnë gjuhën shqipe as s’i gjuhë të huaj. Nëpër shkolla publike e private, si dhe universitete mund të mësohet anglisht, frëngjisht, gjermanisht dhe italisht, por ndalohet të mësohet gjuha shqipe.
Në asnjë universitet turk nuk ka katedër të gjuhës shqipe, kur vetëm në Itali ka shtatë të tilla. Katedra të gjuhës shqipe ka edhe në disa vende të tjera, ku prania shqiptare është shumë e vogël ose pothuajse mungon si në Rusi dhe në Kinë.
Në Stamboll flitet gjërësisht rusisht, ndërsa shqiptarët që punojnë në treg, me vështirësi të flasin shqip, madje disa prej tyre, të përmalluar të ftojnë brenda dyqanit se vetë, se vetëm atje e ndjejnë se mund ta flasin gjuhën e tyre, pa u penalizuar.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. gezim thotë:

  Po mire , po perse nuk u behet e ditur kjo popullit kosovar ?
  Si ka mundesi qe qeveria e Kosoves nuk e sheh se vete Kosova po kthehet ne nje shtet vehabista ? A nuk eshte dikush I afte qe kjo situate eshte shume e rrezikshme ? Europa do te na ktheje shpinen. Mos , se kjo do te coje ne humbjen e atdhetarizmit , humbjen e Kosoves , humbjen e sakrifices dhe gjakut te derdhur .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Bajram thotë:

  Shteti turk shqiptaret i ka cilesuar vazhdimisht si qytetare turq dhe asnjehere nuk ka pranuar sikurse greket qe t’i identifikoje me origjine shqiptare. Sipas marreveshjeve te pranuara me serbet dhe me greket e malazezet, Turqia gjithmone e ka mohuar qenien e shtetit apo te popullit shqiptar ne Ballkan.Me forcen e ligjit dhe te armeve,me diktatin ndaj shqiptareve duke i trajtuar si “turq” krijuan idene e rreme se shqiptaret e kane identifikuar veten si te tille.Ndaj vazhdimisht ne cdo perpjekje qe kane bere shqiptaret per te zhvilluar lirshem aresimin ne gjuhen shqipe ne Turqi kane deshtuar.Sikurse Greqia edhe Turqia nuk e pranojne kombesine shqiptare te identifikohet si e tille por ne cfaredo kombesie tjeter dhe me emra me origjine turke ose te krishtere.Presidenti aktual i Turqise Erdogan beri presion te forte mbi Edi Ramen dhe Hashim Thacin qe te mbyllen te gjitha shkollat e hapura nga Gylen,sepse ne to mesohet dhe flitet shqip dhe kete ne kembim te kontributit qe Turqia jep per ndertimin e xhamive,ku ben presion qe ritet te kryhen ne gjuhen arabe ose turke?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(1)
 3. fery thotë:

  Katedra te albanologjise ka gjithkund ne bote por,vetem ne Turqi nuk ka dhe kjo vjene si pasoje e rezolutes se parlamentit turk te v. 1953 ku deputetet te parlamentit turk te asaje legjislature kishin votuar se gjithe shqiptaret e shperngulur nga trojet shqiptare prej 1912 dhe gjithe te tjeret qe do te shperguleshin pase 1953 nga autoritetet e shtetit , turk do te trajtoheshin si shtetas turq kurse pasurija e patundeshme e tyre do ti mbetej ne trashigimi shtetit jugosllav.Kjo rezollute erdhi si pasoje e vizites sr nji delegacioni jugosllav ne krye me ministrin e jashtem te Titod , Mosha Pijade dhe antar i delegacionit , flliqetinen shqipefolese Ali Shukriun.Delegacioni qendroi ne Turqi rrethe 6 muaj dhe kontaktoi gadi me gjithe deputetet turq te cilet i korruptoi me dukat, DM,$, £ dhe CHF.Ne fund rezolluta u votua dhe per cudi, ajo rezollute kriminale turko-jugosllave ende eshte ne fuqi dhe askush nuk e ka marre iniciativen qe ta shfuqizoje.
  Shkojme me heret…
  Po trojet shqiptare kushe i ndau nr 4 vilajete dhe pse u be kjo ndarje pasoje e se ciles edhe sot e kesaje dite shqiptaret jetojne ne 6 parcela me 6 regullime te ndryshme shtetrore , politike,ekinomike dhe juridike kursr, ne gjutha parcelat flasin te njejten gjuhe , gjuhen shqipe
  Pra, shqiptaret ne Grqi flasin shqip, shqiptaret ne Maqedoni flasin shqip, ne Serbi flasin shqip dhe ne Mal te Zi flasin shqip .Pose ketij fakti, ne Turqi sot flitet se si paseardhes te paseardhesve egzistojne dhe jetojne rrethe 5-6 miljon dhe per qudi, vetem keta shqiptar flasin turqishte por , me zemer dhe me shpirtt deklarohen se jane gjak shqiptari
  Ky eshte nji fakt i pakontestueshem sikur qe eshte fakt i pakontestueshem se ne Gjermani sot jetojne dhe punojne mbi 6-8 miljon turq por te gjithe , pa perjashtim te gjithe jane te deklaruar si turq dhe te gjithe e flasin lireshem pa u penguat nga adkush gjuhen e tyre amtare turke gje qe nuk mund te thuhet per shqiptaret qe jetojne sot ne Turqi.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(52) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...