Published On: 23 Prill, 2016

Shqiptarët e FYROM-it, viktima të psikopatëve!

Nga Aurel Dasareti

Ndoshta, psikopatët sadistë Ali Ahmeti, Menduh Thaçi etj njëherë ishin kryengritës, por asnjëri prej tyre nuk është atdhetar. Janë këta “djemtë” e plehrave. Kriminelë të regjur. Më tepër se dy dekada nuk patën pikëpamje çiltërisht krijuese, as nuk realizuan ndonjë ndryshim në të mirë të shqiptarëve të cilët gjoja se i përfaqësojnë.

Tek ata mungon elementi thelbësor i shpirtit të shëndosh patriotik: dashuria për jetën, dëshira për të ndihmuar në rritjen e saj, në pasurimin e saj, dëshira për pavarësi, liri, demokraci, barazi. Janë servilët e vrasësve psikopatë nekrofilë: Nikolla Gruevski, Gordana Jankullovska, Sasha Mihajlkov etj për qejfin, argëtimin, gazin, kënaqësinë, zbavitjen, gëzimin e të cilëve janë në gjendje të tradhtojnë, masakrojnë, shkatërrojnë gjithë Vendin dhe Kombin tim. Dhe, shqiptarët e pësojnë për qejfin e të tjerëve.

Dëshira për të coptuar trupa është një prej faktorëve kryesor për të formuluar diagnozën e karakterit nekrofil. Edhe në masakrën e Kumanovës viktimat (shqiptare) janë coptuar dhe gjymtuar. Edhe pse përgjithësisht këto raste klasifikohen si vrasje, kryhen nga vrasës nekrofilë krejt të ndryshëm nga pjesa më e madhe e vrasësve të tjerë që motivohen nga përfitimi, xhelozia, apo hakmarrja. Pikësynimi i vërtetë i nekrofilëve nuk është vdekja e viktimës – që natyrisht është një kusht i domosdoshëm – por akti i copëtimit.

Sadizmi është një prodhim i karakterit. Dhe, sadistët, përgjithësisht, duan t`i sundojnë, por jo t`i shkatërrojnë viktimat. Tek nekrofilët, më narcisët dhe armiqësorët e të gjithëve, mungon edhe ky lloj i mbrapshtë marrëdhënieje. Pikësynimi i tyre është të shndërrojnë lëndën e gjallë në lëndë të vdekur, duan të shkatërrojnë çdo person dhe gjësend, shpesh edhe vetveten, armiku i tyre është vetë jeta.

***

Të gjithë ju në thelb mund të përfundoni si viktima të një psikopati. Psikologët dhe psikiatrit mund po aq lehtë të përfundojnë si viktima. Psikopati është një mjeshtër në gjetjen e pikave të dobëta të individit dhe në një mënyrë inteligjente zotëron presionin në këto pika në manipulimin dhe shtypjen e viktimës së tyre. Për fat të keq, nuk është paqja dhe qetësia ajo që psikopati dëshiron. Psikopati lulëzon në “betejë”. Psikopati asnjëherë nuk është i kënaqur. Viktimat janë të ekspozuar vazhdimisht pritjeve të reja që duhet të plotësohen. Jo për hir të pritjeve, por për të parandaluar viktimën për të liruar veten dhe për të marrë energji për të parë se ai është duke u mbajtur poshtë. Psikopati nuk është i interesuar në zgjidhjet. Ata janë të interesuar në okupimin e ndërgjegjësimit të viktimës me një ndjenjë të vazhdueshme të pasigurisë për vetë-mjaftueshmërinë. Ndërsa njerëzit normal ndjejnë detyrime ndaj të afërmve të tyre, nuk ndjen psikopati asnjë detyrim. Përkundrazi, psikopati mendon se të tjerët kanë detyrime për veten e tyre. Kjo bëhet një komunikim i njëanshëm ku viktima duhet të japi dhe të japi, ndërsa psikopati të marrë dhe marrë, ose më mirë, të kërkojë çdo gjë. Ajo që është e veçantë në lidhje me këtë është se ai shpesh merr shumë vite para se viktima e kupton se çfarë po ndodh.

Është e habitshme për të parë se si viktimat e psikopatit ngadalë-ngadalë e ndryshojnë sjelljen. Nga të qenit plot energji, shndërrohen në indiferentë pa asnjë interesim në kërkimin e zgjidhjes, në depresion dhe ankth. E vetmja mënyrë për ta luftuar këtë të keqe është për të bërë diçka. Është naivitet të besohet se biseda dhe të kuptuarit ndihmon. Vetëm ata që e kuptojnë në detaje lojën narciste të psikopatëve i shmangen tragjedisë të mbeten viktima të dishepujve të errëta të një mendjeje njerëzore narcisti / individit psychopathic!

Naivët, ndihmësit e psikopatëve!

Kush janë ata me të vërtetë dhe kush i përfaqëson ata?

Ndihmësit naiv e mundësojnë realitetin e psikopatit! Psikopati vepron me një lojë të avancuar kundër viktimave të tyre, por edhe kundër shokëve, bashkëpunëtorëve të tij, atyre naiv.

Lojtarët naiv 

Këta janë njerëz që psikopati i merr në “anën e tij” në një lojë kundër viktimës. Ata mund të jenë mjekë, psikologët, mësuesit, dhe të gjithë mund të përfundojë si lojtarët, shokët naiv të psikopatit! Dhe, sa më status të lartë që kanë naivët, aq më shumë gëzohen psikopatët! Sa më i lartë që të jetë statusi i personit naiv të cilin psikopati e mashtron, aq më tepër rritet vetëbesimi i psikopatit. Dhe ajo që është e veçantë është se këta naiv, nuk e shohin se janë duke u shfrytëzuar si bashkëpunëtorë kundër viktimës!

***

O shqiptarë të FYROM-it! Në qoftë se ju ende lejoni që të ju përfaqësojnë psikopat Alia dhe psikopat Menduhi, atëherë këta kriminel do të vazhdojnë për të shkatërruar sa më shumë të jetë e mundur. Qëllimi i këtyre dhe krimineleve tjerë të partive që udhëheqin, BDI & PDSH, është tradhtia kombëtare, korrupsioni, pasurimi joligjor me ndihmën e krimit të organizuar, kalimi i kohës në mënyrë të këndshme; dëfrim, zbavitje, argëtim në shtëpia publike – bordele. Këta psikopatë janë servil të armiqve të Kombit, nuk shqetësohen aspak për ju, nuk ikin vullnetarisht, duhet t`i largoni ju, me dru prapanicës…

Mjerisht, shteti amë nuk funksionon si duhet, përgjithësisht dominohet nga psikopatët e atjeshëm. Kosova gjithashtu. Prandaj shqiptarët e FYROM-it nuk mund të presin ndihmë (kërbaçi kundër kriminelëve) nga trungu i Atdheut. Duhet të përveshin vetë krahët, të fillojnë me shembjen e të gjitha partive politike kriminele të deritanishme, e të gjithë “politikanëve” të deritanishëm, dhe zëvendësimin e tyre me forca të reja shumë profesionale dhe shumë patriotike nga vendi dhe diaspora…

Shqipëri, yt bir është rrufeja e, kur gjëmon, dërmon armikun e në gropë e mbulon!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Sinan Kastrati thotë:

  Te lumt dora per kete shkrim. Autorit te shkrimi i deshiroj te gjitha te mirat ne jete.
  Mjerisht, Ali Ahmeti e Ali Ahmeta na u mbush Kosova. Ata me bandat vrasese te lpk-se, erdhen nga Zvicrra e shtetet tjera dhe e mashtruan nje pjese te popullit duke i premtua se pas “luftes” do te kene privilegje, pune, poste poltike, pushtet, pare … e p… dhe e muaren “kalane” per brenda, e muaren edhe pushtetin dhe mbajten qe 17 vjet ne Kosove e ne Maqedoni..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Paul Tedechini thotë:

  Shqiptarët e FYROM-it, viktima të vllezerve te Erdoganit:

  Erdogan në Tetovë: Ju jeni nipërit dhe vëllezërit tanë

  E Premte, 30 Shtator 2011 17:21
  “Ne nuk mund të ju harrojmë juve dhe se ju jeni nipërit dhe vëllezërit tanë. Gëzimi juaj është gëzimi jonë, dhe shqetësimi juaj është shqetësimi ynë. Kam një lutje deri tek ju, që të jeni të bashkuar dhe nuk është mirë të keni ndasi. Në xhami nuk ka ndarje, ajo është e të gjithve. Unë nuk e dua turkun se është turk, maqedonasin se është maqedonas apo shqiptarin se është shqiptar, por i dua të gjithë njerëzit që janë krijuar nga një Zot”, theksoi Erdogan, pas faljes së xhumasë në Xhaminë e Larme në Tetovë.

  Ai ka shpjeguar se 11 vite më parë ka qenë në Tetovë, që pas daljes së tij nga burgu dhe se nga ajo periudhë ai ka pasur përparime në karrierën e tij politike me formimin e partisë së tij.

  Pas kësaj vizite në Tetovë, Erdogan ka qëndruar në komunën e Vrapçishtit të dominuar nga turqit si dhe në komunën e Gostivarit, ku para Shtëpisë së Kulturës ka pasur një fjalim para qytetarëve të tubuar.

  “Në vitin 2002 e fituam pushtetin dhe ju porosis se në vitin 2023 kur do të shënohen 100 vjet nga formimi i Republikës së Turqisë ne do të jemi në dhjetëshin e parë të vendeve më të zhvilluara ekonomike në botë. Ne juve asnjëherë nuk mund t’ju harrojmë për shkak se mes juve ka nipër të Osmanlinjve. Ne kemi vëllezër tanë edhe në Bosnjë, edhe në Prishtinë dhe Prizren edhe në Shkup, Manastir, Ohër, Dibër, Tetovë”, tha kryeministri turk.

  Ai theksoi se bisedimet e djeshme me kreun shtetëror të Maqedonië, me kryeministrin Nikolla Gruevskin, me presidentin Gjorge Ivanov dhe të tjerët kanë kaluar në një atmosferë dhe dialog miqësor.

  Ai bashkë me një numër të madh të ministrave, deputetëve dhe kryetarëve të komunave, si dhe ish kampionin e reprezentacionit futbollistik turk Hakan Shukur dhe kreyebashkiakun e Stambollit Kadir Topbash, në mënyrë solemne e lëshuan në përdorim ndërtesën pranuese të Myftinisë së Tetovës të BFI-së.

  Kryeministri Erdogan qëndrimin dyditor në Maqedoni do ta rrumbullaksojë me vizitën në Ohër.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...