Published On: 18 Shkurt, 2016

Shqiptarët e Argjentinës: Gjithnjë e kemi në shpirtin tonë tokën e Ilirisë

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse të Shqiptarëve të Diasporës në Amerikën Latine Aleksandri, edhe këtë vit nuk harroi urimin e tij të veçantë për pavarësinë e Republikës së Kosovës.

“Urime Shqipëri, Kosovë, Iliride, Çameri, Presheve, Ulqin, Plave e Guci, toka të ujitura me gjakun e bijve tanë më të mirë, të cilët ranë në fushat e betejave për këtë Flamur, duke u bërë simbol të krenarisë shqiptare, shembuj frymëzimi për gjeneratat e reja. Të gjithë shqiptarët, në qoftë se ne jemi të bashkuar, kemi ndërtuar kombin e madh që është Shqipëria. Vetëm ajo, ka atë që na bashkon, që na integron”, thotë ai për agjencinë e lajmeve INA.

Ai fletë edhe për shqiptarët e Argjentinës dhe rolin e institucionit që drejtojnë në ruajtjen e vlerave kombëtare shqiptare.

“Kisha Ortodokse ka komunitetet e veta në Argjentinë, Brazil, Kili, Uruguai. “Dy janë qëllimet e punës sonë: të shërbejmë që shumë njerëz të ritakojnë besimin tek Zoti dhe t’i takojmë shqiptarët me vlerat kulturore të kombit tonë përmes simboleve dhe historisë. Madje, synojmë që të gjitha këto t’i bëjmë në shqip”, thotë Kryepeshkopi me seli në Buenos Aires të Argjentinës.

Ai tregon se në këtë shtet dhe në gjithë Amerikën e Jugut ka shumë shqiptarë, shumë arbëreshë që kanë ikur nga Italia Jugore dhe janë vendosur atje.

“Ne jemi me mijëra, por shumica është e asimiluar në vendin ku ka jetuar dhe e kanë harruar pothuajse lavdinë e origjinës shqiptare. Po luftoj për t’i ribashkuar, për t’iu kujtuar origjinën.

Amaneti i Kryepeshkopit

“Unë vij nga një familje me origjinë arbëreshe e jugut të Italisë. Paçka atyre shumë shekujve që kanë kaluar nga koha që familja ime la Shqipërinë, gjithmonë e kemi ruajtur edhe të folurën.

Arbëreshët që jetojnë në Amerikën e Jugut e kanë humbur jo pak të folurën shqipe, gjuhën pra, e megjithatë po përpiqem ta rikthej vëmendjen tek ajo. Gjithnjë e kemi pasur në ndërgjegjen tonë, tokën e origjinës.

Kjo koshiencë nuk ka humbur as përgjatë shekujve. Kjo është e rëndësishme për t’ia transmetuar edhe të rinjve tanë. Gjithnjë kam thënë se porta jonë është e hapur për të gjithë ata që kanë gjak shqiptar.”

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Augustin culaj thotë:

  Kjoft lavduar krishti i bekuar dhe i nderuar jemi nga kosova dhe ju pershende shum perzemersisht zoti ju ruajt

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Alejandro Greco - Kryepeshkop Aleksander thotë:

  Urime të gjithëve ju vëllezër dhe motra, shqiptarë të Kosovës !!! Rroft Kombi Shqiptare!!! Në lavdinë e kombit tonë shqiptar përgjithmonë!!! Kryepeshkop +Aleksander

  https://web.facebook.com/photo.php?fbid=894357614014088&set=a.179382052178318.37951.100003195732329&type=3&theater

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...