Published On: 15 Janar, 2016

Shqiptarët e Amerikës 1.3 milion dollarë për Katedralen “Nëna Terezë”

Por mrekullia ndodhi kur biznesmeni shqiptar i fesë myslimane, Jim Xhema, dhuroi zarfin me 100,000 dollarë

Në Nju Jork u mbajt një mbrëmje Gala për grumbullimin e fondeve për Katedralen “Nëna Terezë” në Prishtinë.

Siç njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA, kjo mbrëmje solli plotë mirësi, dashuri, lutje e bekim fetar, kushtuar simbolit të shqiptarëve në botën e qytetëruar Nënë Tereza.

Ky manifestim do mbahet mend gjatë nga shqiptarët e Amerikës, mbasi ajo u zhvillua si gjest dashurie për tërë komunitetin katolikë shqiptarë, kudo që ai jeton në Kosovë, Shqipëri, dhe viset tjera shqiptare.

Darka u iniciua dhe u drejtua nga kongresmeni republikan i New Yorkut, Joseph J.DioGuardi dhe bashkëshortja e tij Shirli Klojes, si anëtarë të Komisionit për ngritje të fondeve për ndërtimin e Katedrales Nëna Tereze në Prishtinë.

Në këtë mbrëmje u mblodhën 1.3 milion dollarë nga shqiptarët e Amerikës, por mrekullia ndodhi kur biznesmen shqiptar i fesë myslimane, Jim Xhema, dhuroi zarfin me 100,000 dollarë.

Çka është edhe shembulli më klasiku, shembulli më i bukur i bashkëjetesës dhe harmonisë ndërfetare, që ekziston tek ne shqiptarët.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. gonja thotë:

  Me falni, jo 4 mije, por 400 mije euro

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. gonja thotë:

  Nese doni ta ndihmoni kishen, o shqiptare te Amerikes investoni direkt duke biseduar me ndoni firme qe kryen punet perfundimtare ne ndertimtari. Kurrsesi mos u jepni parat ne duar prifterinjve udheheqes te Ipeshkvise se Kosoves. KUJTONI VITE ME PARE, KUR NJE PRIFT NGA PRIZRENI VODHI 4 MIJE EURO PARA TE KISHES. Keni kujdes, ju lutem!!!!!! Ka dyshime se edhe ne BIK po keqperdoren mjete.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...