Published On: 1 Prill, 2016

Shqiptarët do të udhëtojnë më lirë, nga airoporti i Kukësit

Ministri i Transportit Edmond Haxhinasto deklaroi se aeroporti i Kukësit së shpejti pritet të jetë funksion, çka nënkupton heqjen e ekskluzivitetit të fluturimeve për aeroportin e Rinasit.

Përmes një konference për media, ministri Haxhinasto bëri me dije se pas marrëveshjes së arritur me përfaqësuesit e Aeroportit Ndërkombëtar të Rinasit, krijohet mundësia për të hapur një tjetër aeroport në vend.

“Sipas kësaj marrëveshje që do formalizohet në Parlament, aeroporti i Kukësit mund të fillojë menjëherë nga puna”,tha Haxhinasto. Ministri theksoi se me formalizimin e aeroportit të ri shqiptarët do të mund të përfitojnë tarifa dhe çmime më të ulëta udhëtimi.

“Objektiv madhor i joni është të arrijmë një shërbim konkurrues në aeroportin Ndërkombëtar ‘Nënë Tereza’ dhe gjithë të tjerët, synojmë tarifa më të ulëta, çmime më të ulëta të biletave”, u shpreh ai.

Sipas ministrit, hapja e aeroportit të Kukësit për fluturime ndërkombëtare është reflektuar në një zgjatje dy vjeçare  të koncesionit. Gjithashtu çdo reduktim i numrit të pasagjerëve në aeroportin e Tiranës do të kompensohet me zgjatje të periudhës koncesionare.

Për aeroportet e tjerë që do të hapen në Shqipëri, aksionerët e Aeroportit të Rinasit do të përfitojnë një shtesë të koncesionit me gjysmë viti, për çdo vit të mbetur deri në fund të koncesionit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...