Published On: 12 Maj, 2016

Shqipëria sonte në Eurovizion, Enedës i duhen votat e të gjithë shqiptarëve kudo në botë – VIDEO

  • Eneda Tarifa – Fairytale (Albania) 2016 Eurovision Song Contest
  • Është zhvilluar në Stokholm të Suedisë ceremonia e hapjes së Festivalit Evropian të Këngës “Eurovizion 2016”.
  • Të gjithë këngëtarët pjesëmarrës kanë parakaluar në tapetin e kuq, pasi kanë përfunduar provat dhe konferencat për media. Përfaqësuesja e Shqipërisë, Eneda Tarifa, e cila do të ngjitet në skenën e “Eurosong” sonte, në mbrëmjen e dytë gjysmëfinale (12 maj), gjithashtu ka shkelur në tapetin e kuq, dhe duhet thënë se ka rënë në sy për veshjen e saj.

Mediet e huaja kanë komentuar veshjen dhe paraqitjen artistike të saj, dhe të artistëve të tjerë. “Eneda ka veshur një fustan ngjyrë ari dhe në skenë ngjason së tepërmi me një “statujë ‘Oscar’-i”. Këngën e ka shumë, shumë të bukur, dhe fustanin po ashtu.” Kështu është komentuar veshja e saj tek sa ka parakaluar në tapetin e kuq.

Eneda Tarifa do të ngjitet në skenën e Festivalit Evropian të Këngës, ditën e enjte, me një fustan të mrekullueshëm ngjyrë floriri nga “Savage by Bora Kokëdhima”. Fustani me strukturë karakteristike asimetrike nxjerr në pah format e admirueshme të këngëtares. Ajo u cilësua si një “statujë ‘Oscar”-i dhe një “Dea” e skenës”. Gjithashtu, skenografia do të jetë në funksion të veshjes së këngëtares Tarifa, me drita skene ngjyrë ari. Dritat do të jenë në harmoni me prerjet dhe figurat e arta të fustanit, e cila krijon idenë se, Eneda Tarifa ka veshur një fustan që mbulon skenën. Duket sikur prej pjesës së pasme të fustanit bien copëza të arta, të cilat unifikohen me tërësinë e skenës.

“Eneda Tarifa është një artiste shumë e talentuar, e cila ka fituar famë në vendin e saj, Shqipërinë dhe Kosovën fqinje si aktore, prezantuese në TV, kompozitore, drejtore dhe natyrisht si një këngëtare”, thuhet në faqen zyrtare të “Eurosong”.

Këngëtarja shqiptare po qëndron në Stokholm së bashku me skuadrën e saj. Ajo është shoqëruar nga stilistja Bora Kokëdhima, vokalistët Xhoni dhe Venera Lumani, dhe përfaqësues të tjerë. Ajo do të këndojë këngën e saj “Përrallë”, vargjet e së cilës janë shkruar nga Olsa Toqi, në natën e dytë gjysmëfinale, në 12 maj, e renditur e 17-a.

Komente për këngën “Përrallë”

Ndërkohë, midis komenteve të ndryshme, njerëz nga shtete të huaja do të dëshironin që Eneda të këndonte në “Eurosong” në gjuhën shqipe, pasi kanë dëgjuar versionin e parë. Megjithatë, sipas tyre, Eneda nga një zë mahnitës dhe do të ketë sukses në skenën e “Eurosong”.

“Shqiptarë, ju keni një gjuhë shumë të bukur. Mos dërgoni më këngë në gjuhën angleze në ‘Eurosong’.”

“Vërtetë një këngë shumë e mirë me një super zë. Definitivisht do të votoj për ty Shqipëri. Urime nga Polonia.”

“Versioni i vjetër (shqip) dhe versioni i ri (anglisht) janë të dy shumë të mirë. Ne jemi dhe do të votojmë për ty Eneda. Të duam Shqipëri.”

Justin Timberlake do të performojë “live” në “Eurovision Song Contest”

Për herë të parë në historinë e “Eurovizion­it”, një yll me famë botërore, jo konkurrent në garë do të mund të performojë në skenë. Bëhet fjalë për Justin Timberlake që do të performojë këngën e tij më të fundit, “Can’t Stop The Feeling” në skenën e Stokholm­it. “Kjo është një mundësi fantastike, jemi të lumtur dhe të emocionuar që Justin Timberlake do të performojë bashkë me bandën e tij në spektaklin tonë. Ajo që e bën edhe më të veçantë është se, kënga është shkruar dhe punuar nga Max Martin dhe Shellback, të dy kantautorë suedezë”, u shpreh Sven Stojanovic, producent i “Eurovizion”. “Jemi krenarë të mirëpresim një nga artistët më të mëdhenj të botës! Është nder dhe frymëzim për ne”, komentoi Martin Österdahl, producent ekzekutiv i “Eurovision”.

Këngëtari dhe aktori, Justin Timberlake ka fituar nëntë “Grammy Aëards” dhe katër “Emmy Aëards.” Karriera e tij e suksesshme si këngëtar përfshin hitet “Cry Me a River”, “SexyBack” dhe “Mirrors”, ndërsa ka luajtur në filma si: “The Social Netëork”, “Bad Teacher” dhe “Friends ëith Benefits”. Tashmë, ai do të performojë në finalen e madhe të “Eurosong”, të shtunën, në 14 maj, në orën 21:00.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...