Published On: 8 Mars, 2016

Shqipëria republika më e mirë ruse…?!

 

Zef Pergega

A është në të vërtetë Shqipëria republika më e mirë Ruse?! Për t’iu përgjigjur më mirë dhe më saktëe kësaj pyetje do të duhej të kishte folur për 25 vjet truri i kombit tonë. Po me qenë se truri ka rrjedhur dhe në Shqipëri ka mbetur, të paktën në qeverisje dhe në politikë korrotiqi si një zgavër lisi, ku kanë ngritur çerdhen vetëm grencat helmuese. Shqipëria është në faktin politik Republika më e mirë Ruse dhe në aspektin fetar vilajeti më i mirë turk. Midis Rusisë dhe Turqisë ka nisur një luftë e fshehtë për supremaci. Turqia po e përdor elementin fetar dhe historik për të nënshtruar territoret shqiptare brenda hartës së perandorisë osmane, kthetrat e së cilës po gërvishin lëkuren e kulturës shqiptare edhe në diasporën shqiptare të Amerikës, ndërsa Rusia me mjete financiare ka organizuar strukturat e vjetra serbe në diasporën shqiptare të Amerikës për ta mbytur këtë zë dhe një çerdhe korbi të flasë për interesat shqiptare. Të dyja këto shtete kanë vrarë rëndë çdo vlerë demokratike ndër shqiptarët e Amerikës…
Nuk janë pak rrerth 100 milionë dollarë për të paguar për më shumë se 12 vjet në Amerikë, për të shuar zërin e inteligjencës shqiptare në shtetin e lirive themelore të lirisë dhe demokracisë dhe për ta larguar vëmendjen amerikane nga çështja shqiptare. Shqiptarët vazhdojnë të këndojnë nëpër festa këngë folkorike, pa e kuptuar se telat e saj janë të tharë deri në shpirt nga mos respekti i gjakut të të rënëve dhe zbritja nga malet e horrave për ta marrë pushtetin.
Mosmirënjohja ndaj Amerikës do ti kushtojë shqiptarëve më rëndë se pasojat e Luftës së Dytë Botërore.
Thaçi u zgjodh president, më mirë të themi mbreti i një shteti që me thirrjet që po bëhen në Amerikë nuk do të jetë e largët dita që do ti bashkohet përsëri Serbisë. Ajo po e gllabëron përditë pjesë pas pjese duke i lënë shqiptarët të ngrohin vezët, të cilat nuk çelin zogj por shpend djalli. Kosovarët e thyejnë brinjësh kushtetutën kur marrëveshja për qeverisje paralajmëroi ardhjen në pushtet të kreut të shtetit të Thaçit. Vota e humbi vlerën e saj…
Me ardhjen e demokracisë, ajo që erdhi në Shqipëri erdhi si një leckë e varur në tela burgjesh, e cila në vend të fshinte gjakun e kombit fshiu trurin e tij. Në këto vite vërshuan firmat ruse me pretendimin e zhvillimit ekonomik. Qeveria demokratike nuk i qasi dhe ato u larguan po nuk harruan. Blen toka në bregdetin shqiptar nën Mal të Zi. U futën me investime në diplomacinë dhe qeverisjen shqiptare. Financuan tre mijë vetë serb që merrnin rroga të trefishta në qeverinë shqiptare për ta bërë pazar Shqipërinë dhe trurin e saj për t’ia tharë. Rusët u kthyen në Preshevë me investime kolosale në logjistikë, kjo logjistikë do t’ia thajë deri në lozë dritën e syve të shqiptarëve, të cilët mjerisht janë mbërthyer në politikën e tyre të brendshme me batutat më banale. Këto shqiptare që po përfitojnë nga investimet ruse nga njërra anë serbe dhe turke nga ana tjetër, do të kalojnë në ferr pa ju hyrë asnjë ferrë, po ferra më e keqe është se thumbi do tu mbesë brenda gjeneratave, të cilat të hutuara deri në çmenduri do të pyesin, “Po kush na e nguli kaq for dhe nuk po e heqim dot”.
E pyeta një amerikan me të cilin punoi: “Pse nuk e heq plumbin që ke në shtyllën kurrizore!’” Ai tha: “këtë plumb e kam marrë pas shpine në Vietnam, por ai ka hyrë deri në palcë dhe po ta heq unë vdes!”
Kur kam qenë gazetar në Shqipëri kam ndjekur një takim, të cilin e organizonte ambasada ruse në Tiranë me ushtarakët e marinës, të cilët kishin përfunduar studimet e larta në Rusi. Populli shqiptar ushqen ndjenja miqësie me popullin rus, por politika e këtij shteti kurrë në histori nuk ka qenë në anen e të drejtës së shqiptarëve. I bëra një pyetje diplomatit rus, se si janë trajtuar studentët shqiptarë që kanë mbetur në Rusi?! Nuk kishte ndonjë informacion, por ai u shpreh se shqiptarët nuk janë trajtuar keq. Ai tha gjithashtu se Republika e Shqipërisë është republika më e mirë e Rusisë?! Kjo thënie ka moshë 21 vjeçare. Po çfarë ka ndodhur këto vite?!
Si ka mundësi që koha e Mugoshës përsëritet në Shkodër me prezencën e ish presidentit serb, i cili e kishte hequr kollarët për t’ia futur atë shqiptarëve?!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...