Published On: 13 Mars, 2016

Shqipëria për forcim të mëtejmë të marrëdhënieve me Turqinë

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta priti një delegacion turk, të kryesuar nga Ministri i Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Ahmet Gundogdu.

Gjatë takimit, Meta dhe Gundogdu e vunë theksin te marrëdhëniet e mira që ekzistojnë midis Shqipërisë dhe Turqisë si dhe nënvizuan rëndësinë e forcimit të këtyre marrëdhënieve në fusha të rëndësishme si ekonomi, shëndetësia, kultura, arsimi, etj.

Në emër të kryetarit të Parlamentit turk, Gundogdu i shprehu kryeparlamentarit shqiptar ftesën për të vizituar zyrtarisht Turqinë, ftesë që u mirëprit nga Meta.

Duke folur për mediat, Gundogu tha se dëshirohet që të gjitha marrëdhëniet ekonomike, sociale, politike, arsimore të forcohen, por aq më tepër marrëdhëniet midis dy parlamenteve.

Nga ana e tij, Meta deklaroi se u fol edhe për bashkëpunimin në fushën e arsimit dhe për një kujdes më të madh për edukimin e gjeneratave më të reja. Ai tha se u fol edhe për krizën në Siri dhe sidomos për krizën e refugjatëve, ku vlerësoi Turqinë për një përpjekje gjigante që po realizon për të ndihmuar miliona refugjatë të cilët po përpiqen të shpëtojnë nga lufta.

Gundogdu së bashku me një grup deputetësh turq vizituan Shqipërinë për të marrë pjesë në simpoziumin dyditor të organizuar në nderim të figurës së Mehmet Akif Ersoit, personalitetit me origjinë shqiptare, i cili themeloi himnin e Turqisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...