Published On: 15 Janar, 2016

Shqipëria një skuadër globale, Cana mendon lamtumirën

Shqipëria është skuadra e globalizuar e Evropianit. Kuqezinjtë e drejtuar nga Xhani De Biazi, së bashku me Algjerinë janë ekipi që nga 30 lojtarë të hedhur në fushë, 17 kanë lindur jashtë Shqipërisë zyrtare.

7 lojtarë e kanë vendlindjen në Zvicër, 7 në Kosovë, një në Norvegji, Gjermani e Maqedoni. Gjithsesi në gjithë botën janë 14 ekipe që kanë të paktën 5 lojtarë që kanë lindur diku tjetër.

Shqipëria madje është skuadra e 15-ë në botë përsa i përket moshës. Me 26.3 vite është mesatarja e skuadrës shqiptare, duke qenë një nga më të rejat. Statistikë e veçantë është edhe fakti që 98.2 përqind e lojtarëve që kanë luajtur në eliminatore nuk luajnë në kampionatin e vendit të tyre. Gjatësia mesatare e Shqipërisë, është 182.2, mes 50 skuadrave më të mira të botës, ndërkohë pesha shkon 76.7 kg.

Nëse Shqipëria ka statistikat e veta, Lorik Cana lojtari me më shumë ndeshje në kombëtare bëhet gati për lamtumirën. Agim Cana, babai i kapitenit të kombëtares shqiptare, lajmëron “fundin” e karrierës së Lorikut, teksa shprehet se Zoti e ka shpërblyer me një dhuratë të madhe si pjesëmarrja në Kampionatin Europian “Francë 2016”. “Shpesh më thotë ‘babi gati e përfundova edhe unë’. Pra edhe atij i ka ardhur koha që të përgatitet për përfundimin e karrierës.

Zoti e ka shpërblyer me dhuratën më të madhe në karrierën e tij, që të jetë pjesë e kombëtares dhe pjesëmarrës në Kampionatin Evropian 2016 në Francë. Është një kënaqësi kjo dhe i jep një lloj morali, si ta them, dhe një forcë që të mobilizohet edhe për një vit, apo ku ta di unë. Është shumë i lumtur, shumë!” , është shprehur ndër të tjera Agimi. “Ka shumë plane. Akoma nuk janë vendosur në detaj, pasi që janë disa vendime që duhet të merren pak më vonë, pas kampionatit Evropian, pasi që Loriku deri në vitin 2017 ka kontratë me klubin në të cilin luan aktualisht. Do të vazhdoj me futbollin apo jo, nuk është i sigurt 100 për qind.

Por në momentin që do të merren vendimet, do të flasim dhe deklarohemi zyrtarisht. Por, ajo çfarë unë mendoj është se Loriku do të jetë gjithmonë me futbollin, pasi ka shumë kualitet, njeh të gjitha politikat e futbollit evropian, flet shumë gjuhë, ka përvojë të madhe në jetë, dhe është shumë i aftë për futbollin. Edhe futbolli ka nevojë për një sportist sikur është Loriku”, është shprehur Agim Cana.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...