Published On: 11 Prill, 2016

Shqipëria në “Luftë tregtare” me Maqedoninë (Video)

Në fundjavë bizneset shqiptare reaguan në lidhje me bllokimin e disa kamionëve me produkte bujqësore nga Shqipëria nga ana e Maqedonisë.

Kjo pasoi reagimin e parë të Ministrisë së Bujqësisë, e cila e vlerësoi këtë vendim të autoriteteve maqedonase si shkelje të marrëveshjes së CEFTA-s.

Këtë të hënë, sërish Panariti njoftoi se situata është zhbllokuar.

“Situata është zhbllokuar pra 5 kamionët që ishin bllokuar në fundjavë tashmë janë futur”, tha ai.

Ministri Panariti thotë se bllokimi i eksporteve shqiptare nga pala maqedonase është kryer pa asnjë arsye dhe se përbën shkelje të marrëveshjes së tregtisë së lirë.

“Edhe analizat që u kryen nga autoritetet maqedonase vërtetuan pastërtinë e produkteve tona, kështu që unë kam kërkuar nga Ministria e Ekonomisë dhe e Financave ta ngrenë këtë problem në CEFTA dhe në Bashkimin Europian, përndryshe kjo merr dimensionin e një konkurrence të pandershme për të mos thënë edhe luftë tregtare”, u shpreh ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...