Published On: 18 Prill, 2016

Shqipëria jonë! Të luftojmë për tokën tonë deri në Nish….

Shqipëri quhet toka deri në Nish. Kështu shprehet veprimtari i shquar dhe ambasador i gjuhës shqipe, akademiku shqiptar nga Medvegja prof.dr.Idriz Ajeti në një intervistë për agjencinë e lajmeve « Presheva jonë ». Në një intervistë, Ajeti thotë se «Pas prishjes së Jugosllavisë së atëhershme në vitin 1941 Kosova, bashkë me Luginën e Preshevës i takoi Shqipërisë, gjë krejt normale sepse zonat i lidhte jo vetëm, historia, gjuha dhe flamuri por edhe doket, traditat, kultura…”

“Mesazhi im do të ishte që mundësisht popullsia, sidomos rinia jonë të mos lëvizin nga trojet e tyre etnike. Në këtë drejtim mund të kontribuojnë me shumë edhe partitë politike dhe intelektualët në Medvegjë dhe në mbarë Luginën e Preshevës. Për të penguar ketë eksod edhe komunat mund të bëjnë më shumë për t’ju siguruar punë, perspektivë. Ndryshe Lugina e Preshevës nuk mund të quhet Kosovë Lindore pa shqiptarë. Rinia mund të lëvizë për të kërkuar punë apo studiuar, por kurrsesi t’i kthjenë shpinën përgjithmonë vendlidjes dhe të mos e harrojë atë, të kthehen aty ku kanë lindur ata dhe të parët e tyre. Ne dhe askund nuk ka të drejtë apo mund ta detyrojë dikë të mos lëvizin nga vendi kur ai është i kërcënuar apo ushtrohet dhunë seri mbi ta, sepse ne bile sot që jemi në Kosovë e dimë mire se Serbia të vetmen armë, për spastrimin etnike e përdor mjetet e dhunës, provokimet dhe diskriminimin të cilat do të nxisnin shpërnguljet e imponuara sepse askush sot nuk ka dëshirë ta lëshojë vendlidjen pa pasur ndonjë hall të madh.

Shqipëria jonë, , toka jonë është deri në Nish….

Akademiku Ajeti fillimisht ka pohuar se «Lugina e Preshevës pa shqiptarë nuk mund të quhet Kosovë Lindore. Ju, a nuk po e shihni se Serbia për 2 dhe 3 kisha në Kosovë, madje edhe pas kapitullimit ende vazhdon ta quajë Kosovën, Serbi?! Qëllimet e Serbisë në Luginën e Preshevës po i realizon me sukses. Për Medvegjën do të thoja se situata atje është e mjerueshme. Sa i përket perspektivës së shqiptarëve në atë komunë, ku dikur ishte e populluar me shumicë shqiptare, ndërsa sot aty dominojnë serbët dhe janë bërë artificialisht shumicë. Në Medvegjë sot mjerisht mbi 80 për qind shqiptarëve e kanë lëshuar vendlindjen për shkaqe tashmë të njohura, por pjesa dërrmuese nga dhuna, represioni e kush tjetër nga mos perspektiva, ku Serbia po ju përgatit terrenin duke ju imponuar largimin nga trevat e tyre. Këtu kisha pasur dëshirë të përkujtoj se, qysh nga koha e luftës 1941-‘45, ashtu edhe në kohën e sundimit të Miloshevicit, shqiptarët e komunës së Medvegjës, nga më pak se dhjetë katunde, zunë, herë më pak e herë më shumë, të lëvizin, të luajnë nga vendi stërgjyshor pos në Kosovë sot edhe në drejtime të ndryshme. Fundja edhe shqiptarët, sikur të mos jenë të diskriminuar apo sikur t’i kishin kushtet sikur serbët në Medvegjë apo Nish sigurisht nuk do ta braktisnin vendin e tyre… Shqipëria jonë, toka jonë është deri në Nish. Këtë e kanë thënë dhe vet intelektualët, historianët serb se ne jemi autokton, kurse serbët ardhacakë..»

Akademiku Idriz Ajeti është lindur në Topalë të Medvegjës së Kosovës Lindore. Shkollën fillore e ka mbaruar në Banjën e Sijarinës më 1930, ndërsa atë mesme në Shkup më 1938, kur në atë kohë Serbia dëbonte shqiptarët nga trojet e tyre etnike në drejtim të Kosovës apo Shqipërisë, por një pjesës e madhe nga ky presion detyrohej të shpëngulen në Turqi. Akademiku Idriz Ajeti është dhe mbetet ndër emrat më të njohur në fushën e linguistikës dhe ambasador i kulturës shqiptare. Ai ka marrë disa cmime mirënjohje. Në vitin 1958 ka mbrojtur disertacionin e doktoratës me temën: “Zhvillimi historik i formës gege të shqiptarëve të Zarës së Dalmacisë” Gjatë vitit 1969-1971 ishte drejtor i Institutit Albanologjik, më 1971-73 ishte dekan i Fakultetit Filozofik, në vitet 1973-75 rektor i Universitetit të Prishtinës. Në vitet 1979-1981 dhe 1996-1999 ishte kryetar i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. veli thotë:

  Peshendetje Profinderuar ,ishit dhe betet udherrefyes itokes Arberore .Ju deshirijme te na rroni sa malet .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. aziz thotë:

  pershendesim autorin per ket artikull dhe Po esht e vertet tokat ton shtrihen deri ne Nish dhe me shum nese shkojm para 1887 I gjith balkani ka qen I yni dhe nese shkojm tek bizantin empaier , tokat Ilire shkojn dei ne odes e krimija ne det te si edhe e gjithe turqia bashk me greqin , dhe me ket pershendes edhe komentusin me par G maloki qe ka than nje version te derjt , rrofte SHiptaria

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Gezim Maloku thotë:

  PROFESOR IDRIZ AJETIN E PERSHENDES PER KETE THIRRJE – MAJE KRAHIT, QE ESHTE NJE KUSHTRIM LUFTARAK, PER MBROJTJEN DERI ME JETEN TONE, TE TROJEVE TONA ETNIKE. NISHI KA QENE QENDER E DARDANISE ETNIKE DHE PAS GRABITJES SE TIJ, NGA MBRETERIA E SERBISE, KOSOVA U RRUDH, NGA 35.000 KM/2 NE 10.000, PRA I JANE VJEDHE DY TE TRETAT, ASHTU SI I JANE VJEDHE EDHE KREJT TORJEVE TONA, QE NGA 93.000 APO 103.000 KM/2, TANI KEMI MBETUR VETEM 28.000, PRA SA NJE E KATERTA E TROJEVE TONA. FISI I JONE, QE E KANE LARGUAR NGA MOLLA E KUQE, ZBRITI NE KOSOVE, SI “MUHAXHIRE” DHE ME PAS E LARGUAN ME DHUNE DREJT TURQISE. POR DASHURIA PER ATDHE, I NGRITI GJYSHERIT ME E LANE TURQINE DHE ERDHEN NE SHQIPERI, KU SOT JEMI NE FIER, POR ME DHIMBJE E KUJTOJME NISHIN, QE BANOREVE TE TIJ MUND TI QUAJME “NISHLIU” ! RESPEJTE PER TE GJITHE BASHKATDHETARET GEZIM MALOKU – FIER

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...