Published On: 15 Qershor, 2016

Shqipëria humbi me dinjitet. Dështoi Debiazi. Referi e ndihmoi Francën (Video+50 Foto)

SHQIPTARI.EU

Kombëtarja jonë luajti denjësisht në dhjetë minutat e fundit, përfshirë kohën shtesë. Kombëtarja dështoi të godas portën franceze, sepse nuk kishte zgjedhur një rrjet lojtarësh që organizojnë sulm, por vetëm që mbrohen fuqishëm deri në rraskapitje. Kukeli sihte një yll i madh, që do ta lakmonte çdo kombëtare, i tillë ishte edhe Memushaj, luan i vërtetë, ngjashëm lozi edhe Amir Abrashi, ndërsa ishte koha për pensionimin e Ansi Agollit, për mos futjen e Frederik Veselit në minutat e fundit, për mungesë kompaktësie me ekipin. Lënia në lojë tërë kohën e Lenjanit ishte e gabuar, ai nuk ka arritur në asnjë lojë të kryejë detyra edhe defansive si mesfushor, ndërsa edhe në sulm ai ka treguar plogështi.

Edhe futja e Roshit ishte e gabuar, sikurse futja e Xhakës që ishte e vonuar. Por, loja pa golat ishte e jashtëzakonshme, dinjitoze, kreative dhe e fuqishme, por taktikisht, nuk ishte e mjaftueshme.

Goditja e shtyllës pingule ishte më shumë punë fati.

Por, lojtari i dymbëdhjet ishte referi pro Francës, që as faullet serioze nuk ia jepte Shqipërisë.

Në skenë doli Griezmann që shënoi golin e parë, ndërsa golin e dytë e shënoi Payet në minutën e 94′.

Ndërkohë, Zvicra dhe Rumania u ndan paqësisht, me barazim, kryeson Franca me gjashtë pikë, e pasuar nga Zvicra me katra, Rumania me një, dhe Shqipëria e pa pikë. SHQIPTARI.EU

West Ham United star Dimitri Payet rounded things off in style with a whipped finish into the corner of the Albanian net Atletico Madrid maestro Griezmann scores the opening goal during the European Championship tie to send French fans wild

France substitute Antoine Griezmann celebrates after scoring in the 90th minute against Albania on Wednesday evening

Saint-Pierre-born Payet kicked the corner flag with both feet in celebration after yet another goalscoring display for his country

Giroud leaps highest to head against the post in one of several agonising moments for the French supporters on Wednesday nightOlivier Giroud looks up to the heavens after a missed chance for France against Albania at the Stade Velodrome in MarseilleGiroud leaps highest to head against the post in one of several agonising moments for the French supporters on Wednesday nightKingsley Coman (No 20) goes up for a header as Paul Pogba (No 15) - who replaced Anthony Martial at half time - lies on the floorArsenal striker Giroud - wearing his multicoloured Puma evoSPEED boots - momentarily lost one shoe in the first halfMidfielder Blaise Matuidi (left) tries to beat Albania's Burim Kukeli (centre) with France team-mate Coman in support (right)Manchester City right back Bacary Sagna (No 19) clears while under pressure from Albania's French-based No 3, Ermir LenjaniHammers playmaker Dimitri Payet (right) drives forward for France with Andi Lila (No 2) in hot pursuit for AlbaniaManchester United and France forward Martial (No 11, right) looks focused as he runs with the ball during the first periodFrance goalkeeper Hugo Lloris (left) claims the ball from a cross while under pressure from Albania's No 10 Armando SadikuManchester United and France forward Martial (No 11, right) looks focused as he runs with the ball during the first periodA bizarre moment occurred in the first half as 29-year-old Giroud's shorts came down to bear his cycling shorts/undergarmentsJuventus' former United left back Patrice Evra (right) holds off the challenge of Lila to win the ball back for his countryLenjani (second right) - of Nantes, on loan from Rennes - hits a speculative shot with his left foot at the Stade VelodromeParis Saint-Germain star Blaise Matuidi (second left) protests a decision given against him by Scottish referee, Willie CollumFrance hitman Giroud is marshalled by Cologne defender Mergim Mavraj (right) during the Group A fixture in MarseilleAlbania and France's players line up for a minute of applause before the match for the murdered French husband and wife police officials

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Lum Baca thotë:

    Largimi i Ajetit ishte gabim fatal i Debiasit.Kjo humbje duhet t’i arketohet vetem atij.Edhe referi lejoj loje te ashper te franqezeve kurse shqiptaret i ndeshkonte me te verdhe.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...