Published On: 11 Qershor, 2016

Shqipëria humb me nder, tregoi se është në nivel me Zvicrën, fajtor Debiazi dhe Cana (Video+Foto)

Schar scored after just five minutes as Switzerland took an early lead against Albania in their Euro 2016 tie

 

Kombëtarja e Shqipërisë tregoi forcë, energji, lojë të bukur dhe shpirt shqiptari, por ishte përgjedhja e Debiazit ajo që e përcaktoi humbjen. Lënia në bankinë e Shkelzen Gashit, mbajtja në lojë e Ermir Lenjanit, zëvendësimet e gabuara dhe jo me kohë, çuan në humbje të pashmangshme.

Shpërdorimi i dy rasteve fenomenale nga Armando Sadikaj, dhe presioni psikologjik i përgjegjësisë për të barazuar me çdo kusht i Shkelzen Gashit, që sapo ishte futur në lojë, në shtatë minutat e fundit të kohës së rregullt, bën që Shqipëria, të dal nga fusha me humbjen një me zero, rezultatin e pjesëlojës së parë.

Kapiteni Lorik Cana, me gjithë shpëtimin e golit me ndërhyrje me dorë, ishte dobësia e tij, rrëshqitja në moment vendimtar, tregoi se ai po shkon drejt mplakjes, dhe se në këtë lojë, më mirë do të kishte qenë ta fillonte nga stoli, kur Shqipërisë do ti duhej ta mbronte rezultatin.

Po ashtu Debiazi gaboi me largimin e Taulant Gjakës, lojtarit më të motivuar kundër Zvicrës, pasi ai tregoi lojë të mirë dhe shpirt luftarak, por ai e kishte përballje të jetës.

Por, loja e kombëtares shqiptare në përgjithësi ishte e shkëlqyer, madje në pjesëne  dytë me dhjetë lojtarë, tregoi klasë europian, duke mos e ndjerë fare mungesën e një lojtari kyç, të kapitenit Cana, edhe pse po të ishte e barabartë në fushë me lojtarë gjasat ishin më të mëdha për barazim, dhe për më shumë dominim.

Portieri Etrit Berisha tregoi klasë botëror duke pritur goditje, që ishin të papritshme, dhe u kthye në një hero, por që fati nuk i dha shans më shumë kombëtares shqiptare, përfaqësueses sonë.

Kështu, parashikimi ynë nuk u përmbush, por fati nuk ishte me Shqipërinë, dy raste ideale, njëri nga Sadiku dhe Gashi, dhe një rast tjetër nga Sadiku, çuan në humbje, por me lojën e treguar Shqipëria ende ka shans për kualifikim.

SHQIPTARI.EU

Albania's Taulant Xhaka (right) challenges his brother, Switzerland's Granit Xhaka, during the Euro 2016 encounter

This Euro 2016 tie saw the Xhaka brothers go up against each other for Albania and Switzerland

Schar pictured running away in celebration after scoring at the Stade Bollaert-Delelis with Albania goalkeeper Berisha on the floorSwitzerland's players celebrate their first goal of the tournament as they got their Euro 2016 campaign under waySwitzerland's Schar celebrates with his team-mates after they got their first goal at Euro 2016 on Saturday Switzerland were favourites to beat Albania and took just five minutes to score against the Euro 2016 minnows

Albania's Shkelzen Gashi pictured as he missed a chance for an 87th-minute equaliser as Yann Sommer made the save

Albania's fans react after going close during the Euro 2016 tie as they searched for an equaliser against Switzerland

Switzerland supporters pictured in the stands at the Stade Bollaert-Delelis in Lens on Saturday in their Euro 2016 opener

Granit Xhaka's girlfriend Leonita Lekaj pictured sat in the stands before the match alongside the mother of the Xhaka brothersLorik Cana, the captain of Albania, fouled Blerim Dzemaili of Switzerland and received his first yellow card of the matchCana tried to convince the referee not to show him a yellow card but the Albania captain was cautioned in the 23rd minute

Spanish referee Carlos Velasco pictured showing a yellow card to Albania defender Cana during the Euro 2016 encounterCana tried to head the ball away from Switzerland's Haris Seferovic but the Albania defender could not reach itCana then handled the ball just outside of the box as he received a second yellow card from the refereeAlbania had to make do without their captain after Cana was sent off in the 36th minute of their Euro 2016 openerAlbania threatened to get back into the game despite going down to 10 men with the first-half sending offAlbania's Cana is shown a red card for a second bookable offence by Spanish referee Velasco during the Euro 2016 tieAlbania's Armando Sadiku pictured shooting at goal but the forward could only hit the side-netting in the Euro 2016 encounter

Albania's Xhaka was not happy at being substituted after 61 minutes and threw a water bottle on the touchline as he was taken offXhaka pictured as he left the pitch and threw a water bottle

The Stade Bollaert-Delelis was packed as Albania and Switzerland met in their Euro 2016 opener on Saturday

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...