Published On: 28 Qershor, 2016

Shqipëria drejt zgjedhjeve të parakohshme, Rama nis përgatitjet për të miratuar i vetëm reformën

Kryeministri Edi Rama ka nisur përgatitjet për të miratuar i vetëm reformën në drejtësi. Gjatë mbledhjes së djeshme të grupit parlamentar i ka lajmëruar deputetët se konsensusi me opozitën është thuajse i pamundur, pasi ka vendosur të mos heqë dorë nga vendet e rezervuara.

Reforma në Drejtësi kërkon 94 vota për tu miratuar në parlament. Për këtë arsye, kryeministri ka urdhëruar deputetët e tij të grumbullojnë sa më shumë vota në kampin kundërshtar me qëllim arritjen e numrit që kërkohet.

Duke nisur që ditën e sotme, ministrat dhe deputetët, do të mobilizohen do mobilizohen seriozisht dhe do të lobojnë fort në kampin kundërshtar. Sipas burimeve, deri në datën 15 korrik, ministrat dhe deputetët duhet të kenë përmbushur detyrën e tyre. Gjithashtu, kryeministri ka paralajmëruar deputetët të mos mungojnë në parlament deri në përfundimin e këtij sesioni.

Ndryshimet kushtetuese në kuadër te reformës në drejtësi do të hidhen për votim në parlamen në datën 21 korrik të këtij viti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...