Published On: 10 Shkurt, 2016

Shqipëria 1914-1918/ Zbulohet koleksioni i rrallë i kartolinave (Foto)

Në serinë e fotove brilante, të mbledhura nga albanologu Robert Elsie, kjo duket si qershia mbi tortë. Një koleksion me kartolina nga Shqipëria në vitet 1914-1918, i përgatitur nga shtypshkronja Purger në Gjermani.

“Shtypshkronja gjermane Purger & Co, me seli në Mynih, ishte aktive mes viteve 1899-1920. U bë e njohur për kartolina të hershme me ngjyra të shumë vendeve të Evropës dhe të Mesdheut, përfshirë edhe Shqipërisë. Kartolinat u shtypën me anë të një procesi homolitografik me tri ngjyra dhe ishin të numëruara, gjë që na ndihmon të caktojmë datat e tyre përafërsisht. Ky koleksion prej 42 kartolinash të hershme të Shqipërisë, sigurisht jo i plotë, vjen nga vitet 1914-1918. I jemi mirënjohës mikut të vjetër të Shqipërisë, Zoti Johen Blanken nga Hamburgu për dhënien në dispozicion të këtij koleksioni,” shkruan Elsie. /mapo/

Burra shqiptarë me kostume kombëtareDogana e DurrësitDurrësi në vitin 1914DurrësiFermë shqiptareFortesa e Taraboshit në ShkodërHan shqiptar-1917Kalaja e Krujës-1918Kalaja e Shkodrës dhe Ura e BahçallëkutKalaja e Shkodrës-1917Kalaja e Shkodrës-1918Muret e Durrësit-1918Pashalia në Shkodër- 1917Porti i Durrësit-1917Porti i VlorësPorti i vogël i Shëngjinit- 1917Qendra e Vlorës- 1917Qyteti i vjetër i Shkodrës në vitin 1917Rrethinat e Shkodrës- 2 maj 1917Rruga kryesore në Shkodër-1917Rruga kryesore në Vlorë-1917Saranda më 15 tetor 1914Saranda në vitin 1914Shkodra- 1917Shkodra dhe malet e sajShkodra në vitin 1916Shkodra në vitin 1917Shkodra, kalaja dhe ura e BunësShkodra-1917Shqiptarë në anijeTirana-1917Tregu i Tiranës-1918Vlora në vitin 1914Vlora në vitin 1917VloraXhamia dhe gjelat e detit- Durrës 1918Xhamia e madhe dhe kalaja e Shkodrës në vitin 1917Xhamia e Sulejman Pashës në Tiranë-1917Xhamia e Varoshit në Durrës-1918

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...