Published On: 22 Prill, 2016

Shqipëri ku je? Iliridën n’flak e ke (Video)

Organizatorët e protestës “Ndal” kanë vazhduar me fjalimet e tyre duke bërë thirrje se shqiptarët protestojnë vetë dhe kanë të drejtën e tyre për të kërkuar të drejtat legjitime, drejtësinë dhe kërkesa reale për barazi.

Protestuesit kanë mbyllur protestë me moton “Ndal sistemit”. Kryetari i LR-PDSH dhe organizatorët e tjerë kanë bërë thirrje që protestuesit të shpërndahen qetë dhe se ky është vetëm fillimi i protestave.

Një nga themeluesit e UCK-së, por edhe i SHVL të UÇK-së, Daim Hiseni  para mijëra protestuesve tha se presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov pasi vendosi të  falë mbi 50 politikan kriminel dëshmoi me këtë se shqiptarët kanë shumë arsye që të protestojnë, pasi gjithmonë kanë qenë të diskriminuar.

Sipas Hisenit, shqiptarët gjithmonë  kanë luftuar për të mbrojtur të drejtat e tyre dhe atdheun duke derdhur edhe gjak. Hiseni është kategorik se në Maqedoni patjetër kushtetuta duhet të ndryshohet dhe me këtë shqiptarët të jenë të barabartë me maqedonasit. Ai është  kryetar i Shoqatës Kulturore Shqiptare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...