Published On: 17 Janar, 2016

SHQIPËRI HESAPI

Meti Fidani

SHQIPËRI HESAPI

Për fat të keq,kjo shtyllë, nuk ka gojë
ajo,nuk flet dot,por pamjet flasin
kjo shtyllë,përpëlitet, të mbijetojë
shpatullat ju thyhen,brinjët i kërcasin

Dy tela, i kishte kjo shtyllë ,dikur
mundet tre,mundet katër, e shumta pesë
e shkreta shtyllë,ç’e pati ktë kusur
tela mbi tela,ngarkesë mbi ngarkesë

Çdo kish parë kjo shtyllë,sy, po të kish
tela nga CEZ-i,të veshur ,e të xhveshur
tela nga Vodafoni,tela Interneti,tela ç’tylish
tela e tela, njëri pas tjetrit, të ngjeshur

Tela ,nga gjithë kompanitë,të vendit ,të huaja
me punë e pa punë,ku plot, e ku bosh
tela rozë,blu,të kuq,për gjithë gustot tuaja
tela të hollë,të trashë,kabllorë,ç’të kërkosh

I lidh kush të mundë,në maj’ shtyllës si ketri
specialista, a me dipllpma të gënjeshtra
dhe unë ,dhe ti ,dhe tjetri ,dhe tjetri
të gjithë lidhim,që të gjithë mjeshtra

Të kish veshë,kjo shtyllë,eh, çdo kish dëgjuar
mijra telefonata ,mesazhe,lajme,çudira
spiune përgjimi, do ta kishin punësuar
e të përgjonte,ç’të mundte,të liga ,të mira

Aty kalojnë valët,emisionet ,seancat plenare
aty kalojnë lajmet, të vërtetat, gënjeshtrat
ne shtojmë e shtojmë tela,dhe,nuk pyesim fare
gjer shtyllës,nga pesha,ti këputen eshtrat

Kjo shtyllë,rrëndohet çdo ditë, rrëndohet
tela të varrur,të shtrirë,a të mbështjella turrë
sa dhe vetë Ajnshtajni, sikur një çast të zgjohet
nuk ja gjente dot anën ,nuk ja gjente kurrë

-Ktë formulë-do thoshte- se zgjidh dot,.nuk e di
,ndoshta,jeni pjellë,për së prapi
shihni ç’kini bërë , një lëmsh, lesh e li
e po,..Shqipëri hesapi

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...