Published On: 3 Maj, 2016

Shqetësimi i Zvicrës: A do të ikin Xhaka dhe Shaqiri menjëherë? (Foto)

Zvicra nuk e ka pritur aspak mirë pranimin e Kosovës në UEFA

Me pranimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare të futbollit (UEFA dhe FIFA) lëkundet statusi i lojtarëve kyç të përfaqësuese zvicerane, në radhe të parë i Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit.

E përditshmja gjermane ‘Blick’, i ka kushtuar një artikull të veçantë shqiptarëve të Zvicrës, veçanërisht Granit Xhakës e Xherdan Shaqirit pas pranimit të Kosovës në UEFA.

“Kosova në UEFA, po Xhaka dhe Shaqiri, çfarë do të bëjnë tani?”, është titulli i gazetës zvicerane, ‘Blick’.

Jo vetëm ‘Blic’, por pothuajse gjitha gazetat gjermane kanë parashtruar pyetje të ndryshme pas pranimit të Kosovës në UEFA.

“Kosova në UEFA, po Xhaka dhe Shaqiri, çfarë do të bëjnë tani?”, “çfarë nëse…”, “kush është rritur këtu, duhet të luajë për Zvicrën”, “UEFA njeh Kosovën: A do të ikin lojtarët e kombëtares?”, apo edhe “ja sepse nuk duhet ta braktisin Zvicrën”, janë disa nga titujt e gazetave më të njohura Zvicerane.

‘Blick’, ishte ajo e cila ka bërë një analizë më të zgjeruar se a mund të largohen nga Kombëtarja zvicerane shqiptarët.

Kosova është pranuar në UEFA. A ka mundësi që Kosova të marrë pjesë në kualifikimet për Botërorin 2018?

“Është e mundshme. Ata tashmë e bënë hapin e parë, derisa me 13 maj kanë mundësi të mira që të pranohen edhe në FIFA”

A munden që Shaqiri dhe Xhaka të ndërrojnë skuadër?

“Është një pyetje që tashmë e bëjnë të gjithë. Kujtojmë se në vitin 2014, ish drejtori për media i iFIFA’s, Walter De Gregorio, kishte thënë se ‘Gjasat që lojtarët shqiptarë të luajnë për vendin e tyre pasi të pranohen ndërkombëtarisht, janë të mëdha”.

A do të luajnë Xhaka e Shaqiri për Zvicrën në kualifikueset për Botërorin 2018?

“Është e mundshme që Xhaka e Shaqiri të qëndrojnë këtu ku janë. Ata mund të vazhdojnë të luajnë për Zvicrën në kualifikimet e botërorit 2018. Mirëpo ekziston mundësia, që pas Kupës së Botës, ata të nderrojnë skuadër”.

A mund të ndryshojnë lojtarët mendje pas pesë viteve qëndrimi në Kombëtaren e Zvicrës?

“Ende ka kohë për ndeshjen e parë zyrtare të Kosovës dhe lojtarët shqiptar duhet të vendosin se çfarë në të vërtetë dëshirojnë të bëjnë”.

Sa janë të mëdha gjasat që Shaqiri e Xhaka të largohen?

“Deri tani nuk kanë folur se dëshirojnë të largohen. Por, duke parë infrastrukturën e Kosovës dhe cilësinë e sportit, qëndron më keq se Zvicra. Për një karrierë të mirë ndërkombëtare dihet që Zvicra është një kombëtare më e mirë dhe që të dy ndihen mirë këtu”. /Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...