Published On: 3 Mars, 2016

Shpresa e shqiptarëve për NBA, rrëfehet për luftën në Kosovë, Pejën dhe dashurinë për presidentin Clinton (Foto/Video)

The Little Rock Trojans janë në mes të sezonit më të mirë në histori të tyre dhe krejt kjo falë djaloshit shqiptar nga Peja, Lis Shoshi.

Televizioni i njohur amerikan Fox i ka bërë një reportazh djaloshit shqiptar, për atë që ka kaluar në jetë deri të arritja këtu ku është, ku shihet si një shpresë e madhe për NBA. “Për të betejat e fushën nuk janë asgjë”, titullohet reportazhi për djaloshin pejan.

kuftaa

“Ai vjen nga një vend që në vitet e 90-ta u zhvillua një nga luftërat më tmerrshme”, thuhet në reportazhin e bërë nga ‘FOX 16’s’ për djaloshin shqiptar.

Lis Shoshi i ka vënë emrin vetit Little Rock. Ai është statues dhe një i favorizuar i fansave. Por ai nuk është nga këtu (Amerika).

Ai është i lindur Pejë të Kosovës në vitin 1994. Në moshën katër vjeçare edhe ai sikurse shumica e shqiptarëve u desh të largohet nga shtëpia e tij.

Nov 21, 2015; San Diego, CA, USA; Arkansas Little Rock Trojans forward Lis Shoshi (12) shoots as San Diego State Aztecs forward Angelo Chol (3) defends during the first half at Viejas Arena at Aztec Bowl. Mandatory Credit: Jake Roth-USA TODAY Sports

Ai është pyetur edhe për luftë. “Nuk e dija se çfarë ishte duke ndodhur. Isha paska i mërzitur, por isha i ri dhe nuk e dija se çfarë ndodhte”, ka thënë Lisi.

“Hipëm në autobus dhe nuk e dinim se nga jemi duke shkuar. Vetëm kur e pamë vetën në Shqipëri”, tha Lisi për Fox, transmeton Telegrafi.

Ai qëndroi si refugjatë me familje për tre muaj në Shqipëri. Kur u kthye në shtëpi asgjë nuk ishe më njëjtë. “Shumë shtëpi të fqinjëve ishin djegur, pothuajse 95 për qind. Njerëzit nuk kishin ku të qëndronin”.

shsohi

Shoshi falënderoi familjen e tij që kanë bërë shumë sakrifica që ai të jetë në këtë nivel. Qëllimi i tij është që t’i bëjë krenar ata.

Gazetari e pyeti edhe për ish presidentin amerikan Bill Clinton. Lisi si shumë shqiptar i tregoi se ai është një hero në vendin e tij, Kosovë, ku ka edhe statujë.

Lisi së bashku me Trojans janë duke u përgatitur për ndeshjen me Appalachian State. Ata kanë një rast të mirë që të jenë në NCAA Tournament këtë vit. /Telegrafi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...