Published On: 17 Qershor, 2016

Shpëtimi nga Amerika? Mbërrin prokurorja e parë shqiptaro-amerikane

Kur reforma në drejtësi është në fazën e saj kulmore, ka “zbarkuar” në Tiranë prokurorja e parë shqiptaro-amerikane, ndërkohë që në rrethe të ndryshme politike, ka kohë që përflitet që pikërisht shqiptarëve të Amerikës do t’u besohet zbatimi i reformës në drejtësi.

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë njoftonte sot se OPDAT po ndihmon zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm me krijimin e programit të parë shqiptar për mbrojtjen e viktimave të krimit.

Gjatë javës së 13 qershorit, shqiptaro-amerikania Suzanna Shkreli, një prokurore me përvojë në dhunën në familje dhe abuzimin me fëmijët në qarkun Macomb, në Michigan, shoqëroi dy Koordinatoret për Asistencën e Viktimave gjatë një turi ndërgjegjësimi nëpër Shqipëri.

Duke folur për prokurorët e penalë në qytetet e Durrësit, Fierit, Vlorës, Sarandës, Gjirokastrës, Tiranës dhe Shkodrës, Znj. Shkreli theksoi se ndërsa sistemi i drejtësisë penale duhet të sigurojë të drejtën e të pandehurit për një gjykim të drejtë, koordinatorët e viktimave sjellin një balancë në sistem duke u siguruar që viktimat e krimeve të rënda të marrin informacionin dhe mbështetjen për të cilën ata kanë nevojë.

Më poshtë fotot: Znj. Shkreli është e para majtas me xhaketë të zezë dhe veshje bezhë*

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. kadri thotë:

    Mendoje qe primare ne shqiperi , nuk eshte dhuna ne familje , por dhuna qe ushtohet per 25 vjete ndaje prones publike , nga klasa politike shqiptare , dhe qeveritaret e ketyre 25 viteve , cdo ndihme nga aleatet strategjike te shqiperise eshte e mirpritur nga shqiptaret , por pa u denuar ata qe kane apuzuar me shqiperine e shqiptaret , nuk munde te themi se shqiperia do behet nji shtet qe te aderoje ne familjen europjane .

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...