Published On: 14 Qershor, 2016

Shpetim Bulliqi publikon procesverbalin e Komisionit të Malit të Zi!

Komisioni per caktimin e vijes kufitare me Malin e Zi, nuk i ka perdore hartat topografike te Institutit Gjeografik te ish Jugosllavise, por ka perdore disa harta tjera, te cilat simbas tyne vlejne, e ato te Institutit nuk vlejne.

Keshtu ka thane Shpejtim Bulliqi, deputet i LDK ne emisionin Rrokum Roll, tue shtue se “duhet me gjete ndonji super-ekspert per kete, sepse nuk di çka te them ndryshe”.

 Ai ne vazhdim thekson se, “gabimet e Komisionit kosovar jane ba qysh ne start me metodologji, sepse jane mbeshtete vetem ne nji kriter, ate kadastral. Nuk kane marre per baze asnji kriter tjeter”.

Bulliqi ne vazhdim ka publikue nji argument ekskluziv ne Rrokum Roll. Fjala asht per procesverbalin e Komisionit te Malit te Zi, ku thuhet se pala kosovare ja ka transferue tana kompetencat Malit te Zi per percaktimin e vijes kufitare ndermjet dy shteteve.

Bulliqi tha se ky procesverbal asht ne faqen zyrtare te Komisionit malazez.

Simbas ketij dokumenti, pra, pala malazeze e ka pergjegjesine e plote per me pregadite draftin e caktimit te vijes kufitare.

Bulliqi ka thane se kete dokument e kane edhe qeveritaret tane.

Bulliqi ne fund thote se “pergjegjesine kryesore e ka Komisioni i pales kosovare dhe askush tjeter per kete. Ai ka shtue se na duhet me i ruejt marredhaniet me Malin e Zi”.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Se pari qeverija feudale e kosoves eshte dashte para
  deputetve ta paraqes kerkesen per demarkacion Pastaj secili nga deputetet ta ep mendimin se ne cfar dokumente te mbeshtetet komisioni Te zgjidhet komisioni me ekspert dhe gjate punes komisioni te raportoj ne kuvend per veshtersi apo
  perecuni te procesit Ne fund Pa e nenshkrue Hashim terrtaqi Komisioni ta paraqes demarkacionin ne kuvend dhe kur kuvendi Ta aprovoj atehere Tertaqi i qeverise ta nenshkruaj marrveshjen Ne kete loje Njehere e kan caktue
  Mehen , Behen behindin e katastres Qe me ara te veta ka problem Po me i thane katastragjiut o Behind Edhe ne drejtim te shipnise nese meren shenimet katastrale Dihet se secili fshat kufitar mund te kete ngastra deri ne dy kilometra ne drejtim te bjeshkve Keshtu me ato shenime katastrale Shipnija do e kishte kufinin ne gjakove E ne junik Ne Dol e ne zhur ! Udheheqesit politik nuk jan ngusht perkufi as per asgja zjeter Edhe ne kuvend kur shkojne ment i kan te tenderat te hajnija te uzurpimi te pasunija vehtanake e pshurr shtetin Kujt me i besue ma
  Kur Isa Malazezi thot Asnje milimeter nuk iu ka fale toke
  Kur Isa faqeziu thot komisioni ka punue shkelqyeshem Per ta thy rrenen Tjeter qe Demarkacioni eshte vendose ne
  konferencen e vjenes Atehere pse Isa RRenci formove komision per pune te kryeme Pra keta zhagutan Keta zhllogan
  Keta zalloga duhet me vurmak me i qite ne sokak e drejt e nbiruc ! Pa u lirue prej klaneve te hajnave pushtetar
  Kosova nuk ka gjallni as te gjalle !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...