Published On: 17 Dhjetor, 2015

Shpërthimi i Thaçit ndaj BE-së, i Grabovcit ndaj deputeteve të LDK-së dhe strukja e Isa Mustafës

 

Bilall Sherifi

Sapo përfundoi seanca në të cilën Kryetarja e Kosovës Atifete Jahjaga e mbajti fjalën e saj, si tha edhe vet ajo, dy herë të fundit, e fundit për këtë vit dhe e fundit në mandatin e saj, do të thoja në mandatin e saj të parë, kryetari i Kuvendit të Kosovës njoftoi deputetët se pas 20 minutave do të vazhdojë seanca e cila kishte filluar të hënën më 14. 12. 2015. Dhe, pas rreth 30 minutave filloi vazhdimi i seancës së mbetur. Por, para se të vazhdohej ajo që kishte mbetur pa përfunduar, zëvendësi i Isa Mustafës, njëkohësisht pretendenti për kryetarin e ardhshëm të Kosovës, Hashim Thaçi e morri fjalën, dhe, edhe një herë, “foli për situatën” e krijuar pas mos dhënies së rekomandimit për liberalizimin e vizave nga Brukseli. Ai, vazhdoi me të tijën duke vjellë vrer kundër të gjithëve. Dhe, si zakonisht të gjithë kanë faj për dështimet, vetëm ai nuk ka pikë faji. Por, në këtë shkrim nuk e kam për qëllim të trajtoj këtë çështje. Në këtë shkrim, për lexuesit, do të sjellë në vëmendje mënyrën si u soll Kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa, përderisa zëvendësi i tij Thaçi morri përkohësisht rolin dhe funksionin e tij. Në fillim mendova se Isa ka ndonjë takim të rëndësishëm dhe nuk ka mundur të vij në seancë, prandaj për të folur për këtë çështje ka ngarkuar zëvendësin e tij të parë z. Thaçi. Por, pak më vonë pashë që ai ishte aty, në seancë, ishte strukur dikund në mes të ministrave që vijnë nga partia e tij. Përderisa Thaçi i numëronte një nga një padrejtësitë që po i bëhen Kosovës nga Brukseli, kur është fjala te liberalizimi i vizave, se për padrejtësitë tjera siç janë marrëveshjet e dëmshme për vendin ai nuk mërzitet fare, bile i proklamon si suksese të mëdha, Mustafa nuk lëshoi asnjë zë. Për të kundërshtuar sado pak Thaçin u përpoqën deputetet e LDK-së Vjosa Osmani dhe Alma Lama. Ato u përpoqën t’i thonë Thaçit se edhe ti mban përgjegjësi për “situatën e krijuar” por morën shpejt përgjigje nga ai. Shkurt e shqip ju tha trusni, mbylleni gojën. Kur këto dy deputete insistuan që debatin e hapur nga Thaçi tani ta vazhdojnë edhe deputetët, në skenë doli Adem Grabovci. Ai në rolin e tij tanimë të zakonshëm, i erdhi në ndihmë Thaçit dhe duke iu drejtuar deputetëve tha: “Këtu jemi për të vazhduar seancën e pa përfunduar dhe jo për të plotësuar teket e individëve”. Kaq u dashtë që seanca të vazhdojë aty ku kishte mbetur. As Isa Mustafa si Kryeministër dhe si kryetarë i LDK-së dhe as Ismet Beqiri si shef i grupit parlamentar të LDK-së nuk e thanë asnjë fjalë. Nuk morën në mbrojtje të drejtën e deputeteve të tyre për të shprehë mendimin e tyre. Tani, si mund të presim mbrojtjen e të drejtave dhe interesave të Kosovës nga këta, nëse këta, njëri kryetar partie dhe kryeministër dhe tjetri shef i grupit parlamentar nuk janë në gjendje që para shpërthimit të Thaçit dhe Grabovcit t’i mbrojnë as deputetët e vet. Nuk janë në gjendje as tua mbrojnë lirinë dhe të drejtën që atyre dhe të tjerëve ua garanton Kushtetuta dhe rregullorja e Kuvendit të Kosovës. Tani, imagjinoni për një moment, kur këta kaq lehtë i nënshtrohen presionit të Thaçit dhe të Grabovcit sa mund t’i rezistojnë presionit të Vuçiqit dhe Daçiqit?

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. emini thotë:

    Kur pata nje viti Isa Mustafa beri salto mortale duke iu gjua ne preher personit qe per dy mandate sa ishte kryeminister, e kishte sjellur ne nje gjendje kollapsi dhe te pa rrugedalje, qytetaret e Kosoves e hemben edhe ate pak shprese qe kishin deri atehere se ndoshta zgjedhjet e reja do te sillnin dicka te mire per njeriun e zakonshem e te varfer. Zhgenjimi i njerezve, humbja e shpreses, dekurajimi, humbja e endrrave te tyre beri qe stacioni i autobuseve ne Prishtine te mbushet me familje me shpresa te thyera qe kishin shitur shtepi e plang per te hikur nga Kosova, per te arritur ne token e premtuar ne Perendim. Mre duket se ende i kam para syve swenat e tmerrit. Me 7 janar te ketij viti teperatura ishte MINUS 7, ne stacionin e autobusve shtyhen njerez qe te futen ne autobuse te matrapazeve, qajne femije, qajne f8shnja, qajne njrrez familjare qe kishin dale ti percjellin te afermit e tyre, qe po ikinin nga vendi ku kishin lindur, po iknin nga vatrat e tyre kur per here te pare kishin pa4e driten e diellit, ku per here te pare kishin belbezuar fjalen nene, fjalen baba, fjalen atdhe. Po iknin nga nhe vend i pashprese, nga njereze qe Kosoven e pasur, me xehe e me toke buke, me male e me livadhe, me pyje e memale, e kishin sjellur buze falimentimit si shtet dhe si vend, buze germines se varferise, buze hemneres dhe shkaterrimit. Klasa politike qe ne pushtet kishte arritur duke jercenuar votues, duke vjedhur vota ne menyre industriale, duke genyer e msshtruar popullin tani po luante vallen permbyllese te shkaterrimit edhe te atyre pak vlerave qe lishin mbetur ne kete shoqeri. Premtimet per punesin te 150 mije qytetareve u ngjanij perrallave te Ezopit. Sot dalin dhenime te sakta se si9as Trustit pensional (shenime te vetme te sakta sepse Agjencia e Statistikave tanime ka fituar statusin si institucion i trillimeve dhe mashtrimeve dhe falsigikimeve)) ne vitin 2015, per 11 muaj jane punesuar ne Kosove gjithsej 1.180 (me fjale: njemije e njeqindetedhjete) persona. Per ti punesuar 150 mije persona, sic ka premtuar, Isa Mustafes do ti duheshin me shume se 100 vjete. A ka shprese per kete popull, a ka drite per keta breza te rinjsh qe shetisin rrugeve me shpresa te thyera? A kane shpresa nga nje opzite qe hic VV, deri dje ishin bashke me keta zhvatesit, bashke me keta qe sot jane ne pushtet dhe qe dy gure bashke nuk i lane. Edhe AAK, edhe NISMa ishin aty, dore per dore ne vallen e plackitjes, ne vallen e rrembimit te padurise, ne valoen e degradimit moral, ne vallen e celinkosjes, betonimit te krimit te organizuar, te kortupcionit, te hajnise, te shkaterrimit te sistemit gjyqesor, te arsimit, te shendetesise, te administrates, te ekonomise dhevte vlerave morale duke e sjellur Kosoven ne gjendje kur po jep frymen e fundit.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...