Published On: 23 Janar, 2016

Shpërthimi i madh në univers që theu ligjet e fizikës (Video)

  • Shkencëtarët ia arritën të shohin për herë të parë një shpërthim shumë të madh në univers, raporton PBS.

Shpërthimi i madh, i titulluar ‘ASASSN-15LH’, i përket një lloji të rrallë eksplodimi në univers dhe ndodhi 3.8 miliardë vite dritë larg sistemit tonë diellor.

Për ta thjeshtësuar këtë, shpërthimi i madh prodhoi energji më shumë se që do të prodhojë Dielli në 10 miliardë vitet e ardhshme, transmeton Gazeta Express.

Magnituda e shpërthimit është aq e madhe sa që sfidon teoritë aktuale për këto fenomene kozmologjike. Shkencëtarët do të analizojnë këtë shpërthim për të nxjerrë më shumë informacione prapa arsyes së këtij eksplodimi.

Shkencëtarët shpresojnë se studimi i këtyre ngjarjeve të rralla do t’i ndihmojë ata që të mësojnë mundësitë edhe më të mëdha kozmologjike të universit.

 
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...