Published On: 5 Maj, 2016

Shpërthimi i ambasadorëve dhe shpërthimi për vrasjen e Enton Nikës

Pjesëmarrja në komisionin e Reformës në Drejtësi nuk është i vetmi veprim i pazakonte i ambasadorëve Donald Lu dhe Romana Vlahutin.

Këtë javë ata kanë marrë vendimin të jenë të pranishëm në mbledhjet e grupeve parlamentare të tre partive kryesore në vend.

Duke nisur nga e premtja, Lu dhe Vlahutin do të jenë në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike dhe më pas tek grupi socialist dhe LSI-ja.

Të hënën demokratët duhet të thonë vendimin e tyre për draftin kushtetues, ndërsa pjesa e qeverisë e ka deklaruar paraprakisht qëndrimin.

Shpërthimi i ambasadorëve vjen në kohën kur politika po heziton për të miratuar reformën në drejtësi.

Ndërkohë, shpërthimet për vendimet e drejtësisë në vend nuk ndalen.

Ja çfarë shkruan gazetari Artan Hoxha në FB: “Për qiell e për dhe, a ka burra ky vend. Prokuroria kërkoi 121 vite burg për 5 personat e akuzuar per vrasjen live të Enton Nikajt në Linzë… ndërsa gjykata e “trembur” nga kërcënimet e Ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani, pavarësisht pamjeve video, vendosi t’i dënojë të pestë personat me vetëm 21 vite burg gjithsej… Kush e gjen se sa e kanë pasur vlerën financiare ato 100 vite burg që mungojnë nga pretenca e prokurorisë deri në vendimin e gjykatës?!!!”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...