Published On: 18 Shkurt, 2016

Shpërthen talenti i akumuluar prej dekadash në trurin e saj

 
Me shkrimtaren dhe veprimtaren për Liri dhe Demokracinë e Kosovës, znj. Ajete Pavata, u takuam në Pejë, me rastin e promovimit në tri gjuhë (shqip, anglisht dhe italisht) të librit të saj “Dallgë hyjnore”, më të cilën biseduam për shumëçka, por temë bosht e bisedës ishte Letërsia, por edhe krijimtaria letrare në përgjithësi.
Bisedoi: Adem Lushaj
Zonja Pavata. Jeni aktiviste e madhe për Lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës. Po ashtu jeni poete e cila pritet të shpërthesh me opusin tënd. Na thoni në fakt se kush është Ajete Pavata?
Znj. Pavata: Unë jam një Dukagjinase e lindur në Strellc të Epërm të Deçanit e cila shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes dhe Isniq, ndërsa shkollën e Mesme në Pejë. Që nga lëvizjet e para për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, isha e kyçur sikurse gjithë qytetarët e këtij vendi, sepse në krye të saj qëndronte presidenti Dr. Ibrahim Rugova.
Me shkrime kam filluar qysh nga bankat e shkollës fillore, fillimisht kam shkruar ese dhe më pas poezi. Mirëpo, disi me mungonte kurajo për t’i publikuar dhe tani fitohet përshtypja se vitet e fundit kam shpërthyer. Jo, viteve të fundit kam filluar t i publikoj, publikim ky që ka rezultuar me botimin e përmbledhjes së parë të poezive me titull “Dallgë hyjnore” nga ana e Shtëpisë botuese “Barleti” në Tiranë, për çka edhe iu jam mirënjohëse botuesve.
Me praninë e shumë krijuesve e të përkrahur nga Drejtoria Komunale për Kulturë e Pejës, promovuat librin me poezi të përkthyer edhe në gjuhën angleze dhe italiane. Na thoni diç më shumë për këtë?
Znj. Pavata: Vëllimi i poezive me titull “Dallgë hyjnore”, shpërfaq elementet e natyrshme të një vije racionale dhe emocionale, përmes vargut poetik. Libri përmban 80 poezi të ndara në katër qerthuj poetik, ku iu prin poezia me titull “Fati i emrit tim”, e të cilat janë të botuara edhe në gjuhën angleze dhe italiane. Është edhe më emocionuese ku pjesë ë promovimit të librit tim, kishin ardhur shkrimtar dhe krijues artistik edhe nga Çamëria, Shqipëria, Mali i Zi, apo më mirë të themi se kishim pjesëmarrje nga gjitha viset shqiptare. Pra, edhe njëherë u dëshmua se krijimtaria artistike nuk njeh kufi, por çdoherë bashkon vlera artistike krijuese dhe dashamirës të fjalës së shkruar.
Ku është veprimtaria artistike sot. Sa çmohet në Kosovën e pasluftës?
Znj. Pavata: Veprimtaria artistike sot është në rritje të dukshme, derisa dukshëm ka rënë interesimi për lexim. Mendoj se e vërteta qëndron, tjetërkund sepse para 30 e më shumë viteve lexoheshin kryesisht botimet në gjuhën shqipe. Kurse, sot lexohen veprat jo vetëm në gjuhën shqipe, por edhe në gjuhë të tjera, sikurse që lexohet sot edhe nëpërmjet internetit e jo vetëm nga libri. Për këtë edhe fitohet përshtypja se sot ka më pak lexues.
Po ku është Ajete Pavata, në botën e madhe të letrave shqipe?
Znj. Pavata: Unë lexoj shumë, kryesisht romane, mirëpo poezitë me intrigojnë dhe më duket se paraqesin botën reale dhe ndjenjën njerëzore dhe emocionale. Ndaj vazhdimisht angazhohem që sado pak ti bashkohem karvanit të krijuesve shqiptar kudo që janë, duke u bërë pjesë të atij karvani të madh të letrave shqipe, ku janë Ismajl Kadare, Din Mehmeti, Dritëro Agolli, e shumë e shumë të tjerë, që paraqesin vlera të larta artistike, në përmasa botërore.
Çfarë jeni duke shkruar këto ditë?
Znj. Pavata: Edhe pse këto ditë botova librin e parë, mbetëm me shpresën që shumë shpejtë do të vij para lexuesve, edhe me përmbledhjen e dytë me poezi, ashtu që të vazhdojmë edhe me promovime tjera të cilat do bëhen pjesë e lexuesve, qoftë në Kosovë, Shqipëri apo shtete tjera ku vlerësohet kultura dhe arti. Në fakt këto poezi paksa ndryshojnë nga përmbledhja e parë, sepse të ato poezi kryesisht dominojnë ndjenjat e brendshme, gjë që bëjnë të jenë të një vlerësimi më ndryshe, si nga lexuesit, ashtu edhe nga kritika letrare.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Ajete thotë:

  Mirënjohje dhe respekte për ju komentues të ndetuar!
  Shpresoj që do përmbushi obligimin e dhenë Penës sime!
  Përzemërsisht,ju falendetoj!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Diana Alickaj thotë:

  Je e admiruar me kēto vargje të bukura , që burojnē nga thellēsia e shpirtit. Të pērgēzoj për punēn tuaj meritore e tē palodhshme. Presim me padurim krijime të tjera nga JU!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...