Published On: 3 Gusht, 2017

Shpërthen deponia e municionit, 50 të plagosur

  • Dhjetëra njerëz janë lënduar nga një shpërthim në një depo municioni në Abkazi, provincë e shkëputur nga Gjeorgjia.

Ambasada ruse në Abkazi ka thënë se shpërthimi ka tronditur arsenalin ushtarak në fshatin Primorskoye, afër Detit të Zi.

Rreth 50 persona janë lënduar, dhe 27 prej tyre janë duke u trajtuar në spital.
Ambasada ka thënë se 19 turistë kanë qenë në mesin e të lënduarve.

Abkazia është shkëputur nga Gjergjia në fillim të viteve 1990.

Moska ka fituar kontroll në këtë  provincë, si dhe në rajonin e dytë të shkëputur nga Gjeorgjia, Osetinë Jugore, pas një lufte të shkurtër me Gjeorgjinë më 2008-ën.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...