Published On: 24 Prill, 2016

Shpend Ahmeti bëhet “kapadai” s’e dëgjon Vetëvendosjen

Shpend Ahmeti ka arritur marrëveshje për qeverisje me Partinë e Ramush Haradinajt në Komunën e Prishtinës. Bashkëpunimi i tyre po vazhdon pavarësisht se Vetëvendosje dhe AAK në nivel qendror janë prishtur. Madje, Sekretari i Vetëvendosjes ka thënë për Ramush Haradinajn se s’ka dije, vizion, mençuri e pastërti për t’i prirë opozitës.

AAK dhe Vetëvendosje për një kohë të shkurtër kanë shënuar tri bashkëpunime të mëdha partiake. Fillimisht, Vetëvendosje u ishte bashkuar opozitës për ta bërë Ramush Haradinajn Kryeministër derisa në bashkëpunimin e dytë dështuan ta rrëzojnë Qeverinë e koalicionit PDK-LDK. Dy bashkëpunimet e para iu kanë dështuar.

Ndërkaq, AAK dhe Vetëvendosje kanë lidhur koalicion për të qeverisur bashkë Komunën e Prishtinës. Partia e Haradinajt ka marrë edhe nje drejtori të rëndësishme në Kryeqytet, atë të Shërbimeve Publike, shkruan Gazeta Express.

Mirëpo, raportet e AAK’së dhe Vetëvendosje janë rikthyer ku ishin edhe para zgjedhjeve të fundit nacionale.

Zyrtarët e Partisë së themeluar nga Albin Kurti kanë nisur të kontestojnë figurën e liderit të AAK’së, Dardan Molliqaj ka thënë se Ramush Haradinaj s’është as i pastër, as i aftë për t’i prirë opozitës.

Ndërkaq, zyrtarët e AAK’së e kanë krahasuar Vetëvendosjen me regjimin kubanez.

Në gjithë këtë situatë, Shpend Ahmeti ka heshtur dhe e ka vazhduar koalicionin me AAK’në. Në disa intervista për media, Ahmeti ka kritikuar Molliqajn dhe ka thënë se organet e VV’së duhet të marrin cfarëdo vendimi për se kush duhet t’i prijë kësaj partie në zgjedhjet e ardhshme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...