Published On: 1 Shtator, 2016

Shpejtim Bulliqi e Florim Isufi: Kundërshtimi ynë është me fakte. Nuk zbrapsemi, përkundër kërcënimeve e fyrjeve!

Dy nga kundërshtuesit më të fuqishëm të versionit aktual të demarkacionit, Florim Isufi e Shpejtim Bulliqi kanë reaguar pas deklaratave që sot i ka bërë presidenti i vendit, Hashim Thaçi dhe kryetari i Akademisë së Shkencave, ku kanë sulmuar pikërisht dy gejografët.

Përmes një shënimi në Facebook, Bulliqi e Isufi kanë theksuar se kundërshtimi i tyre është i bazuar në fakte dhe ata nuk e kanë ndërmend që të tërhiqen.

Ata kanë theksuar se derisa po afrohet dita për hedhjen në votim të demarkacionit, ata po kërcënohen, sulmohen e fyhen.

Reagimi i plotë i tyre;

Te nderuar miq,
Sa më shumë që po ofrohet dita e hedhjes në votim të marrëveshjes se demarkacionit më Malin e Zi, aq më shumë po shtohen presionet ndaj të gjithë atyre që po e kundërshtojnë ketë marrëveshje.
Ne kemi bërë kundërshtimin të bazuar në argumente/fakte të ndryshme shkencore qe kjo vij kufitare që po pretendohet të imponohet është e dëmshme dhe po e cenon integritetin territorial të Kosovës. Pikërisht për ketë çështje edhe është shtuar presioni dhe shantazhet ndaj nesh, në forma të ndryshme, sulme, fyerje e çka jo. Të gjitha këto nga vet krerët e shtetit dhe argatët e tyre që veprojnë në institucione të ndryshme, e nga sot edhe nga institucioni me i lartë shkencor i Kosovës i cili në vende që të merret më problemet madhore kombëtare shfaqet duke i shendrruar në nivele personale. Ju bëjmë më dije se nuk e kemi ndërmend të zbrazemi, sepse gjithçka që kemi prezantuar deri më sot është e bazuar në materiale shkencore, faktografike, orgjinale të ndryshme.
Opinioni publik dhe ai shkencor tashme e ka të qartë se si janë gjërat, ndërsa që për çështjet e ngritura nga ata qe po sulmojnë/shantazhojnë/fyejnë kemi vetëm një përgjigje “ky është çmimi që duhet paguar kur mbron interesin nacional” dhe ne jemi të gatshëm ta paguajmë.
SH.B&F.I.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...