Published On: 29 Mars, 2016

Shpallen në kërkim të dyshuarit për vrasjen e Zyrah Hidës

Janë identifikuar dhe janë shpallur sot në kërkim dy shtetasit që dyshohet se janë përgjegjës për trafikimin e Zyrah Hidës, të vrarë në vitin 1997 në Amsterdam të Holandës.

Policia e Elbasanit bën me dije se po punon për kapjen e autorëve me iniciale SH.M dhe G.S. Ndaj tyre janë referuar materialet  në  Prokurorinë  e  Krimeve  të  Rënda  Tiranë  për  veprën  penale  “Trafikimi  i  personave” .

19 vjet pas vrasjes, viktima u identifikua pasi disa gazetarë holandezë të televizionit “SBS” erdhën në Shqipëri dhe gjetën familjen e saj.

“Shtetasja  u  identifikua  nga  familjarët  si  Zyrah  Hida,  e  datëlindjes  1966,  banuese  në  Elbasan,e  larguar  nga  banesa   në  vitin  1995. Specialistët  e  Sektorit  kundër  trafiqeve  të  paligjshme,   në  Drejtorinë  Vendore   të Policisë  Elbasan,  menjëherë  nisën  hetimin  dhe  rezultoi  se  viktima  nga  viti  1995 deri  në  vitin 1997  ishte  trafikuar  drejt shtetit  italian dhe  më  pas  në  Holandë  me  qëllim  shfrytëzimin  e  saj  për  prostitucion”, thuhet në njoftimin e policisë.

Motra e saj pohoi një ditë më parë se Zyrahja ishte shitur për 1 milion lekë të vjetra në Itali, duke shtuar se nuk ka informacione nëse një gjë të tillë e bëri bashkëshorti i saj apo një person tjetër.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...