Published On: 28 Janar, 2016

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë i shkruan Akademisë së Nobelit: Ja pse Kadare e meriton çmimin

kadare_1.jpg
Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë i shkruan Akademisë Nobel: Pse Kadare meriton çmimin
Ne, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë organizëm kulturor në botën e letrave shqipe, e regjistruar në departamentin e shtetit amerikan, ndjekim me kujdes dhe vëmendje të veçantë dhënien nga ju të çmimit Nobel.
Është në nderin dhe interesin e thesarit të letërsisë dhe kulturës botërore t’i jepet çmimi Nobel shkrimtarit më të njohur shqiptar dhe botëror Ismail Kadare.
Shkalla e njohjes, vlerësimet, çmimet që ai ka marrë për veprat e tij letrare e kanë sjell duarplot para derës së akademisë së Nobelit, Akademia më prestigjioze në botë.
Vlerat letrare, artistike, mesazhet e paqes dhe humanizmit paraqesin një nga mendjet më të ndritura të botës letrare të kohës që jetojmë.
Ismail Kadareja me një ekuilibër të lartë njerëzor, i pa krahasuar në art, mbijetoi në një nga diktaturat më të egra të botës komuniste.
Vlerat e letërsisë të veprave të Ismail Kadares sot janë urat më të sigurta që bashkojnë popujt dhe letërsitë e tyre. Ai krijoi dhe vazhdon të krijojë një letërsi me shije të kërkuar,duke u bërë monumenti më i lartë i letërsisë dhe kulturës shqiptare dhe asaj botërore.
Ju lutemi, bashkoni zërin tonë me zërat e ndershëm dhe të sinqertë dhe me mendimin pozitiv tuajin për të vënë në rezonancë të vërtetën për të shpërblyer me çmimin Nobel shkrimtarin e merituar Ismail Kadare.
Me respekt,
Adnan Mehmeti
Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro Amerikanë, SHBA
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. mali thotë:

  Shoqatë që mban në mesin e saj marioneta të mbeturinve komuniste. Sa herë vijnë socialistët e qeverive të majta, nano e rama, iu shtrojnë darka e dreka, bëjnë fushata s’bashku me lobet greko serbe, Sa herë ju duhet pushtet komunistëve, në Shypni e Kosovë krijojnë turbullina.
  Bilal Xhaferi u rrit jetim, ia torturuan babanë komunistët, pastaj e dorëzuan te grekët, e masakruan në mënyrën më çnjerëzore! Shkaktari kryesor që Shkrimtari i ri, i rritur jetim, Bilal Xhaferi u desh të ikë, ta lëshoj Shypnin, ishte servili sahan-lëpirësi spiuni komunist kadare ismaili. Kjo e ashtuquajtur shoqatë duhej ti dijë këto fakte dhe shumë tjera.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. mali thotë:

  shoqate e perziere me komunista te llojit kadare. Po te ishen nje Shoqate vertete Shqipetare me dinjitet te paster Kombetar, nuk do merreshin me kadaren, nuk do te beheshin marioneta klecka te qeverive majta komuniste nano rama.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...