Published On: 17 Gusht, 2016

Shokuese: Vendi ku edhe femrat bëhen synet, gjysma e tyre vdesin (Foto)

Sot në disa vende në botë, disa femra bëhen synet. Atyre u hiqet një pjesë ose gjithë klitori. Pasojat mund të jenë shumë të rënda.

Një fotoreportazh, që tregon tmerrin, dhimbjen, vuajtjen dhe lotët e vajzave afrikane gjatë ceremonisë së “synetllëkut” ose prerjes së klitorit vjen nga fotografi Siegfried Modola.

Fotot tregojnë qartë frikën dhe lotët  e vajzave, të cilat shihen të rreshtuara përpara fshatarëve, të cilët kryejnë këtë rit mizor, i cili është i paligjshëm në Kenia. Por fiset vazhdojnë ta kryejnë këtë mizori, pasi sipas tyre synetllëku tek femrat është një rit që tregon kalimin nga vajzëria, në gra që janë gati për tu martuar.

Fotografi Siegfried Modola ka sjellë përmes fotove këtë ceremoni në Kenian rurale për katër vajza adoleshente të fisit Pokot, në Baringo.

Më shumë se një e katërta e grave Kenyan i janë nënshtruar përvojës së hidhur, edhe pse praktika u shpall e jashtëligjshme tre vjet më parë.

Kjo traditë, e cila mendohet se bëhet për të  shuar  kënaqësinë seksuale tek femrat, jo në pak raste ka rrezikuar seriozisht jetën e  të rejave që nuk  i shpëtojnë dot ritit torturues.

Organizatat e të drejtave të njeriut kanë reaguar ashpër duke e quajtur këtë një gjymtim të femrave.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...