Published On: 4 Korrik, 2016

Shokuese: Historiani turk në Lezhë – e quan Skënderbeun terrorist (VIDEO)

Historiani turk Talha Uğurluel gjatë një vizite në Lezhë tek varri i heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu e ka ofenduar rëndë figurën e tij.

“Skenderbeu nuk beri lufte por plaçkitje, terror mbi gra, fëmijë dhe pleq te pambrojtur. Ai ishte sikurse është sot PKK”, ka thënë ai, shkruan Express.

“Shqiptarët këtej e tutje duhet te zgjedhin sesi te jetojnë: si Mehmet Akif Ersoy shqiptare por besnik i Osmaneve apo si Skënderbeu tradhtar “, ka thënë ai tutje.

Një faqe interneti që e ka publikuar këtë video i referohet historianit turk Talha Uğurluel si njeri i financuar nga organizata shtetërore turke “Tika” që thuhet se dëshiron të i fuqizojë rrënjët osmane në trojet shqiptare, shkruan Express.

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. durime kastrati thotë:

  nje fjale e urte thot : se historia perseritet kur njerzimi e harron ate . keshtu paten ardhur turqit edhe ne kohen para pushtimit se kinse ne duhet te marrim nje vendim se me cilin krah do te bashkohemi me ate te lindjes apo me ate te perendimit. edhe tani ky eshte duke e bere detyren qe ja kane dhene shteti i tije : perqaj dhe sundo . kush e mbron nje myslyman qe eshte ne kundershtim me interesat e kombit per mendimin tim eshte tradhetare. edhe pse feja islame thot se ne fillim feja pastaj kombi une mendoj se ne fillim duhet te mbrohet kombi pastaj feja

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 2. Fisniku thotë:

  Uuu robt o turk pleshti…e keni hallin me Skenderbeun se ja u ka q.. robt e ju ka lodhe

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 3. Anila thotë:

  Ik ore zhduku nga ke ardh! S’kuptoj pse e lene nje tulle te tille te vij ne Shqiperi?! Person i padeshirueshem

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 4. Kujtim thotë:

  Cfare flet ky I paditur, ai bie ne kundershtim me ate qe thote, “”Skenderbeu nuk beri lufte por plaçkitje,terror mbi gra, femije dhe pleq te pambrojtur”. Kend e ka plackitur Skenderbeu dhe mbi kë ka bere terror o i paditur, ku ke pare ti qe nje hero Kombetare sikur Skenderbeu te beje terror mbi gra, femije dhe pleq te pambrojtur , e te beje palqkitje ose agresion ndaj popullit të tij. Trego nje shembull te tille o i paditur, cili hero I cilit do popull do te kishte bere nje gje te tille, e qe fajin nuk ta kisha hedhur ty, por shtetit shqiptare qe bene sehir dhe te lejon te shetisesh lirshem e ti fyesh ata, e qe nuk nderrmere hapa ky shtet per ta arrestuar kete plackites , i cili pirgjet dhe gjesendet e vjetra 300- 400 vjecare te xhamive ne Kosove i zevendesoj me te reja. Ku i ke derguar ato pirgje dhe gjesendet e vjetra te xhamive o plackites, trego, me siguri i ke shitur ne Turqi, e me ato lek vjen dhe fyen heronjte e popullit I cili te lejon te pasurohesh me pirgjet e plackitura dhe gjesendet e vjetra te shqiptareve , te te vije turp nga vetvetja. Ku e mere ti kete te drejte, e te na tregosh se tash e tutje duhet te jetojme me Mehmet Akif Ersoy e jo me Skenderbeun. Ti shiko origjinen tende , sepse pamjen fizike qe ke, nuk ngjan me origjinen e turkut. Hulumto arkivat, e me siguri do te gjesh dokumente mbi origjinen tende dhe pasi qe e meson origjinen tende, nuk ke me patur kohe dhe me siguri nuk ishe marre me Skenderbeun e as me Mehmet Akif Ersoy-in, e ne mburemi edhe njerin edhe me tjetrin.
  Kujtim Germizaj
  Prizren

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 5. Zeqir Zelimi thotë:

  Armiqet tane na i fyen heronjet dhe gjakun e paster shqiptare,duke na ofruar tradhetaret.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...