Published On: 26 Mars, 2016

Shokon Maloku: Erdhi fundi i koalicioneve të zorit, tash radha PDK-AAK

  • Ish-Nënkryetari i AAK’së, Naim Maloku e ka përsëritur idenë e tij për një koalicion normal mes Partisë së Ramush Haradinajt me PDK’në. Ka thënë se ka ardhur fundi i koalicioneve të zorit për shkak të stabilitetit të shtetit. Koalicione të Zorit i ka quajtur edhe blloqet e opozitës që janë ndërtuar prej se kanë përfunduar zgjedhjet e fundit në Kosovë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/a-ishte-porositur-intervista-nga-ibrahim-kelmendi-dhe-pse-2/

Naim Maloku kishte pasur pozitën e Nënkryetarit të AAK’së, kur në dimrin e vitit 2011, kishte propozuar lidhjen e koalicionit me PDK’në, asokohe kur Thaçi s’po gjente partnerë.

Të njëjtën ide, Maloku e ka edhe gjashtë vite më vonë. Thotë se Shteti ka humbur pse s’ka pasur një koalicion të natyrshëm mes dy partive të dala nga lufta.

Ky ish-deputet i Kuvendit të Kosovës thotë se pa u bërë koalicioni mes partisë së Thaçit dhe asaj të Haradinajt as Shteti s’mund të ketë stabilitet.

“Qysh është e mundshme që LDK thotë se jemi në koalicion të zorit me PDK’në. Pse s’ka një koalicion normal dhe të natyrshëm. Përderisa nuk ka koalicion të natyrshëm dhe normal por koalicion të zorit nuk do të ketë stabilitet në këtë vend”, ka thënë Maloku, për Gazetën Express.

“Kam menduar atëherë dhe mendoj edhe tash se AAK dhe PDK e formojnë një koalicion stabil”, ka shtuar ai.

Maloku ka thënë se as bashkimi i partive në opozitë nuk është i natyrshëm prandaj edhe ndodhin çarje qysh ndodhi me dështimin e protestës së paralajmëruar për ditën e sotme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...