Published On: 29 Gusht, 2016

Shkurte Fejza e zhgënjyer me dhunën e Institucioneve: Pse nuk po i ktheni shqiptarët në veri, po serbët që djegën e vranë! (Video)

Për Mushtishtin

Shkurte Fejza
Po, solidarizohem me bashkfshatarët e mi, unë jam pjesë e tyre. Në Mushtisht janë vrarë familjarët tanë, janë vrarë njerëz të pafajshëm, pleq dhe gra, janë vrarë edhe njerëz të sëmurë në shtrat të palëvizshëm, Eshtë djegur i gjithë fshati, janë bërë dëme të mëdha njerëzore dhe materiale. Të gjitha këto krime i kanë bërë forcat serbe por edhe serbët lokal kanë marrë pjesë aktive në këto krime. Ne si familje kemi humbur shumë njerëz tanë dhe shumica e Mushtishtasve i kemi pëjetuar personalisht mizoritë e tyre. Tani edhe pas 17 viteve kemi njerëz të zhdukur. , Krimininelët nuk janë dënuar dhe as nuk janë denoncuar.
Çka kanë bërë institucionet tona për këta njerëz? Asgjë
Çka është më e keqja çdo vjet provokohen qytetarët me dofarë akcione për kthimin e serbëve, vizitat e tyre me polici, me forcë në emër të së drejtës së tyre në pronat e tyre.
Po ne shqiptarët a kishim të drejtë edhe ne të jetonim në shtëpitë tona kur na përzunë, kur na dogjën dhe na i vranë njerëzit para syve tan . E gjerë sot as nuk u dënuan kriminelët, as nuk u gjetën të gjithë të vrarët, por as nuk iu kërkua falje qytetarëve të lënduar shpirtërisht sa për një ngushllim që do të ishte një akt i civilzuar si në gjithë botën e qytetëruar. Kjo i bie se ne nuk kemi patur dhe nuk kemi asnjë të drejtë dhe ata paskan të drejtë të na vrasin, të na djegin, të na përzënë dhe tani prapë kanë të drejtë të vijnë të krekosur me këngë e me zhurmë si triumfues.
Neve nuk na duhen pronat e tyre.
Të krijohen kushtet për kthimin e qytetarëve, le të kthehen shqiptarët në Mitrovicën veriore, të cilët kanë qenë viktima dhe nuk kanë bërë krime ndaj fqinjëve të tyre.
Pse po bëhet eksperiment në mënyrë provokative me Mushtishtin.
Mushtishtasit janë të irrituar edhe ndaj institucineve tona që po iu premtojnë atyre çdo gjë dhe po e dërgojnë policinë që ti rrahin të gjithë ata që kundërshtojnë, ndërsa vet ata rrinë kabineteve ose shkojnë në pushim në kohën kur i kanë ftuar serbët të vijnë në Mushtisht.
Kjo është shumë e pandershme nga ana e politikës. – (SHQIPTARI.EU)

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. loriku thotë:

  Po le pash zotin mos e prish veten si kengetare me pedigre

  Tregom oj Kusherin qka ke bo per neve per Mushitishtin gjitha ato pare qe ke mar
  asgjë…edhe mos fol pallavra
  meru me muzik se penzioni afer

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  Te lumte Shkurte…te lumte.Keshtu si kengetarja e madhe e Kosoves dhe gjithe shqiptarise , u deshe , te reagojne edhe Akademia e Shkences dhe Arteve te Kosoves, u deshe menjiher te reagojne Shoqata e Artisteve , Shoqata e shkrimtareve, historianeve ,gazetaret e analistet …dhe te gjuthe populli njizeri ta ngeme zetin kunder ketyre deformimeve te qellimshme dhe provokative qe po na behen ne vazhdimesi gjoja ne emer te njifar permirsimi te raporteve me Serbine kurse , shteti serb dhe autoritetet e tij s bejne asgje qe keto mardhenje vertet te permirsohen.Kjo cfare ketkohet nga shqiptaret s eshte gje tjeter vec se nji kerkese e vazhdueshme per nenshtrim dhe mbylljegoje para gjithe asaje cfare kishte ndodhur 17 vite me pare

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(1)
 3. Bekim Gashi thotë:

  Sinqerisht pajtohem me zonjen Shkurte Fejza se njerzit e komunitetit serb vertetë kan bashkpunuar me policine dhe ushtrinë serbe duke i maltretuar për vite të tëra e në fund edhe bashkpjesëmarrës në vrasjen e fqinjëve të tyre shqipëtar,e njëjta ka ndodhur edhe në fshatin tim Kijevë e në qdo tjeter vendbanim të perzier sqipëtar dhe serbë poashtu nuk mund të pajtohem me pushtetarët e Kosovës që bëhen aq indiferent ndaj këtyre ngjarjeve dhe gjykojne sikur të kishte ndodhur diku tjeter e jo në vendin e tyre

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...