Published On: 20 Maj, 2016

Brahim Qorri zbuloi se kush pagoi për vrasjen e Gani Gecit (Video)

Në CD dëgjohet një bisedë me pyetje – përgjigje, ku pyetjet i parashtron Gani Geci, e ku përfolën disa nga rastet më të rënda kriminale që kanë ndodhë në Kosovë dhe disa vrasje të pa ndriçuara.

Në këtë bisedë në mes Gani Gecit dhe personit Brahim Qorri aludohet për disa informacione që janë vështirë të verifikueshme. Sidoqoftë këtë CD e posedojnë organet e drejtësisë dhe sigurisë së Kosovës dhe EULEX-i.

Mua nuk më ha k… as për Sabit Gecin, dhe një ditë kam me ja çi nanën atij, veç në hyftë kah ka dal”, ka thënë Brahim Qorri.

“Nënën time, kam me … në varr nëse ja lo atij”.

“Unë kësaj pune i kam ra në fije kur djemtë kanë desht mu vra në Pejë për paret. Dy qind mijë ua ka premtu Sabiti, por veç 100 mijë iu janë dhënë, sepse ti ke mbet gjallë”, i thotë Brahimi Gani Gecit.

“Unë kam dashur moti me të taku me fol”, thotë Brahimi.

Në mënyrë të ngjashme ka konfirmuar se ka prova dhe mund të dëshmojë për vrasjet politike edhe Shkumbin Mehmeti në një intervistë për “Koha ditore”, i cili ka deklaruar se ka informacione të paktën për gjashtë vrasje politike: Kam informacione për të paktën gjashtë vrasje dhe kidnapime. “Ju rrëfej vrasjet, kidnapimet, haraçin, për të paktën gjashtë vrasje, tri me motive politike”, për të cilat është i gatshëm të dëshmojë Shkumbin Mehmeti para një trupi gjykues. Ai e pranon se ka qenë pjesë e një grupi kriminal që ka kidnapuar njerëz, ka vënë haraç, ka shantazhuar, ka bërë tregti me drogë dhe ka vënë eksplozive.

Mehmeti, që vazhdon të vuajë dënimin prej 30 vjetësh tregon se si e kishin kidnapuar të riun Valon Dreshaj për dy milionë euro. Dëshmitari ka kërkuar nga Prokuroria që të veprojë, sepse kriminelët, sipas tij, janë ende aktivë. Ka vendosur të mos heshtë më por të tregojë për të gjitha krimet. Prishtinë, 28 gusht 2013 – “Ndoshta do të më vrasin, por nuk do të heshti ma”, nis rrëfimin Shkumbin Mehmeti nga Burgu i Dubravës. “Kam qenë pjesë e një grupi të madh kriminal që është marrë me vrasje, kontrabandë të lëndëve narkotike, plaçkitje, hajni, vrasje, eksplodime, kidnapime”, pretendon ai. Mehmeti, (1979) ish-pjesëtar i UÇK-së dhe i SHPK-së, prej marsit të vitit 2004 është në burg.

Ai kërkon nga EULEX-it që të dënohet për siç thotë “kontributin që ka dhënë në vrasjen e dy policëve”, por jo të vuajë dënimin prej 30 vjetësh si vrasës i tyre. Ai është i dënuar me 30 vjet burgim për vrasjen e dy policëve, njëri i UNMIK-ut dhe njëri i Kosovës në një shkëmbim zjarri afër Podujevës. Në këtë krim thotë se ka qenë pjesëmarrës por jo kryesor. Kryesor pretendon se ka qenë Agron Sylejmani, i vrarë në atë incident dhe të tjerët të cilët, sipas tij, janë liruar me ndërhyrje politike. SHQIPTARI.EU

Videoja është marrë nga interneti.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-vrasesi-i-dino-asanajt-deputet-i-pdk-se-e-zbulon-shqiptari-eu/

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Mendoj që duhet qartësuar një gjë. Në CD me GG flet Brahim Qorri.
  Shkumbin Mehmeti ka folur në një rast tjetër ku janë cituar të gjithë emrat e mundshëm të skuadrës së vrasjeve (sipas fjalorit të Nazim bllaces).
  Pse Prokuroria e Nik Lumezit ende nuk lëviz në këtë drejtim!?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 2. FAKTE TRONDITËSE

  Lexoni, por edhe degjoni mire se çka thuhet në Video gjatë bisedës se GG dhe Brahimit.
  GG mund ta denojnë por nuk di si do të kishin raguar vetë gjyqëtarët sikur të kishin qënë në vend të GG. Çdo njeri për të cilin do të paguheshin para për vrasjen e tij do të reagonte si GG. Edhe unë do të reagoja njesoj. “Dy duar janë për një krye”, thotë proverbi. Kjo është vetëm një deshmi për vrasje me pagësë kundër GG. Ka Brahima të tjerë që flasiin për dyfishin e kësaj shume që përmendet në ketë CD. Qysh po del puna, komandantët e Rognerit të LPK-së, a janë të “Krahut të Luftës” apo të Krahut të vrasjeve!?
  Më duket që në jetën time, vetëm njëherë i kam shkruar letër të hapur një personaliteti. Pas luftës duke u marrë me çeshtjen e vrasjeve “enigmatike” si fshehtësi publike (sipas një deklarate të më hershme të Adem Grabovcit) fillova të kuptoj shumë të vërteta të hidhura. Atëherë, vendosa t’i shkruaj një letër të hapur z. Rifat Jasharit duke e lutur ta flasë të vërtetën, sepse vrasjet kishte rrezik të rriteshin në numër. Iu drejtova nga respekti, duke menduar që sakrifica e familjes së tij do të ndikonte te vrasësit. Ai nuk mu ka përgjegjur kurrë, megjitahtë foli, me shumë vonesë-por foli. Madje pati treguar sesi Azem Syla, apo Rexhep Selimi ia paskan vjedhur Adem Jsharit ehde paret për armatime që ia kanë derguar nga Gjermania. Paska pasur shumë arsye për vonesën. Meqë kam kuptuar se, që nga Berdi Islami si kryetar i LPK-së e deri te njerëzit më të parëndësishishëm e kishin tradhtuar Adem Jasharin, në veçanti komandantat e Rognerit, në krye me Komandantin e Çagllavicës, fare nuk më çudit fakti i shumave të paguara për vrasjen e Ahmet Krasniqit apo të Gani Gecit.
  Një gjë që e kam marrë ngapak me mend, por që s’e kam besuar krejt, po ndodh ngadalë. Gjykatës Speciale ende pa filuar deshmitarët po i shumohen, vullnetarisht nga fika për ta shpetuar bythen (personale). Jo vetëm deshmitarët, por edhe kandidatët potencial për gykatë.

  Sllogani për sot: Poshtë servilët që po i vardisen (grebaten) Kadri Veselit!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...