Published On: 3 Mars, 2016

Shkruajnë gazetat italiane: Prifti katolik shqiptarë, shkatërron mafian italiane!

 

Don Samson Pjetraj, i lindur në Kosovë, përkatësisht në një fshat të vogël të quajtur Trakaniq të Gjakovës, i shuguruar për prift në Qershorin e vitit të kaluar, është me mision në një lagje të Napolit të Italisë, vend jo i lehtë për arsyje të shumta, duke filluar nga aspekti kulturor, ai arsimor, edukativ, social, ekonomik dhe mbi të gjitha, siç thotë “Il Mattino e la Metropolis”, është zemra e Camorra-s, ku gjithçka niset nga aty, gjithçka është e kontrolluar nga ata. ” Në zemrën e kësaj lagjeje, gjendet Qenda Edukative Rinore ” Don Bosko “, e cila mirret me fëmijë dhe të rinjë të braktisur nga shoqëria. Këta fëmijë dhe kjo rini e këtij vendi, kanë vetëm një zgjidhje për të ardhmen e tyre: të bëhen vrasës për ” bossa ” dhe ” kapo ” të mafijas, dhe si injorantë, të përfundojnë nëpër burgje, ose akoma më keq; të vdekur rrugëve “- shkruan Il Mattino. Shton Don Samsoni për gazetën tonë: ” Shumica e rinisë e kanë tashmë një punë, të pistë sigurisht, ata punojnë si vrasës me pagesë për ” bossat ” e tyre. Mund të duket si skenarë filmash, të tillë si ” The Godfather “, por fatkeqësisht ky skenarë nuk është film. Është mëse i vërtetë, është realiteti “. Në këtë realitet, don Samson Pjetraj është duke përdorur të gjitha mënyrat e mundshme për ta rrënuar nga brenda mafian. Problemi i parë për të ndërmarrë masa këtu është injoranca në popull, një shumicë nuk dijnë as të flasin gjuhën italiane, perdorin vetëm dialektin, ndërsa një pjesë tjetër, poashtu e madhe, nuk frekuentojnë fare shkollën. Kështu Qenda Rinore, me në krye Priftin shqiptarë, ka filluar me aktivitete formative: perforcime shkollore, ku lexohet e mësohet; praktikohet arti për të gjitha moshat, vizatimi, piktura, vallëzimet, si dhe aktivitetet sportive: futboll, basketboll, boks, karate, batminton, tenis, ping-pong, rugby, si dhe aerobika. Don Samson Pjetraj poashtu vazhdon të tregojë më shumë për këtë qendër: ” Qendrën Rinore e frekuentojnë me qindra e qindra, me të gjitha këto aktivitete kemi për qëllim kryesor t’i largojmë nga rruga të rinjtë, të mësojnë diçka për jetën e tyre, të aftësohen në sfera të ndryshme, dhe mbi të gjitha të mësojnë edukaten mesatare, atë të të qënurit ” qytetarë të ndershëm “. Gjithka është falas, qëllimi nuk është paraja, por është qëllimi i vetëm t’i largojmë nga thonjët e ” njerëzngrënësve “. Kur futen në këtë Qendër, ata janë të gjithë të njejtë, si fëmija i nje mafiozit, poashtu edhe ata fëmija të familjeve të ndërgjegjshme. Konsiderata ndaj tyre është e njejtë, bëhen pjesë e të së njëtës bashkësi. Nuk na intereson nëse babain e ka në burg, ose gjyshin e ka të atij apo këtij klani, mysliman, jo italian ose persona me aftësi të kufizuara. Qendra bashkon atë që ideologjia mafioze e ka ndarë, dhe si magji, këto aktivitete bëhen ishulli i lumturisë për ta. Të kalosh andej pari nga ora 15:00 deri në orën 23:00, dëgjon vetëm muzikë, brohorimat e tyre duke lozur me top, kënduar, argëtuar e mbi të gjitha nuk shikon një fytyrë të trishtuar. ” Prifti shqiptarë me urdhërin salezian, thotë për gazetën Metropolis se ” Duke larguar të rinjtë nga jeta e keqe e garantuar, në një vend të sigurtë siç është Qendra, ëndërrohet tashmë nga shumë banorë të kësaj lagjeje ” . Ai poashtu shton se ” Kultura është mjet më i sigurtë për t’i larguar nga kjo anektodë e errët, sepse ne duam ta shpëtojmë këtë qytet, sëbashku me fëmijët, të rinjtë dhe familjet e tyre. Ne nuk kërkojmë asgjë të jashtëzakonshme nga ata, vetëm rregulla bazike, edukative, gjëra që secili prej tyre, ka potencialin për t’i bërë, të mos bien nga rruga fjalët e ndyta, grindjet, rrahjet, pështymjet, ofenidmet ndaj njerëzve përreth dhe ndaj Zotit dhe shenjtërit “. Il Mattino ditë më parë shkruante për priftin shqiptarë, duke thënë : ” Ka qënë i kërcënuar me jetë gjatë këtyre muajve, katër herë nga familja mafioze, pikërisht për mënyrën e tij, që arrin t’i bashkojë fëmijët dhe të rinjtë, dhe për aktivitetet e shumta që i ka ofruar këtij vendi. Gjithçka nga këto, i bezdisin familjet mafioze, sepse duke frekuentuar qendrën, të rinjtë kanë filluar të largohen nga ajo rrugë e keqe, dhe fillojnë krejtësisht një rrugë tjetër, të re. Shumë herë popullata nuk e di të bëjë dallimin mes të keqes dhe së mirës, jo për fajin e tyre, por kjo si pasojë e rrethanave në vendin e tyre, dhe edukatës familjare. Kurse në Qendër jetojnë në një ” ajër të pastër ” edukate, ku e bardha është e bardhë dhe e zeza është e zezë; e mira është e mirë, ajo që të mbanë gjallë, kurse e keqja është e keqe, ajo që të vret rrugëve. Për nga mënyra e egër që trajto këto familje mafioze, don Samsonin e quajnë ” Hitler “, por për rininë dhe fëmijët ai është një engjull i ëmbël, që disa herë ka rrezikuar jetën për t’i mbrojtur dhe garantuar jetën e tyre”! –Shqiptari.eu

 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. Liljana Maksuti thotë:

  Urimet me te mira don Samson, respekt dhe mirenjohje per punen fisnike qe po ben!…Femijet qe jane e ardhmja kane nevoje per edukim, te mesojne cfare eshte miresjelljes, te kuptojne dhe te ndjejne qe dikush kujdeset dhe mendon per ta. Zoti te te ndricoje dhe te te mbroje! Me dashurine e nje nene, Liljana

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 2. mario thotë:

  Un e jof don Sam është një njëri shum i mir është krenari që ja kam dhën doren e tij ,është njëriu ma i mir në bot . un jetoj lang tij tani po ndigjoj lajme të Moira prej atij kam shum rrespekt për don sam

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. Gjoni thotë:

  Shume i afte tregon guxim shqipetari qe si trebet askerkuj urime

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 4. Lushi thotë:

  Don Samsonin e ka derguar Zoti për t’i mbrojtur ata fëmij.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(1)
 5. Shpresa Gashi thotë:

  Prifti historikisht tek shqiptaret qe kane jetuar me shekuj pa insitucione dhe te pushtuar…ata gjithmone e kane pas rolin e ,, bariut ” SHPIRTEROR. fUQIA MORALE qe e ka nje prift i tejkalon te gjitha mesimet e shekullit. Dom Samsoni rrjedh nga nje familje fisnike shqiptare…dhe keto vyrtyte e guximi i tij vertete e kan ebere personalitet shume te adhuruar ne boten shqiptare

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(2)
 6. lendita thotë:

  Te lumt don Samson nje njeri qe e don rinin ashtu vepron .
  Edhe kur e ke jeten ne rrezik mos u derzo siq edhe e ke ba te lumt.
  Krishti ta dhasht gjith e me shum.
  Ashtu ka vepru edhe don Bosko.Ky shenjt
  Qoft ndermjetsuesi yt dhe te percijellt gjithmon.
  Shum te rinj bredhin rrugeve e nuk ka kush ti drejtoj ne udhe te vertet.
  Ty te lumt don Samson je i fort.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(33) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...