Published On: 5 Shkurt, 2016

Shkrimtarët shqiptarë në Beograd dhe atmosfera e linçit

 

Shkruan: Gani Mehmetaj

 

Veçimi i Ibrahim Rugovës nga intelektualët e shkrimtarët tjerë nuk ishte rastësi, më shumë qe fat. Ai u shqua me guximin intelektual e vetëdijen kombëtare shumë kohë më parë. Doli në mbrojtje të Ismail Kadaresë, kur Lidhja Socialiste e Popullit Punonjës të Kosovës diskutonte ta hiqte nga programet shkollore, sepse, sikurse thoshin komunistët e kësaj organizate, Kadare u shquaka në sulmet armiqësore kundër Jugosllavisë. E akuzonin për nacionalist. Urdhrin për heqjen e Kadaresë nga programi shkollor e morën nga Beogradi. Ibrahim Rugova e kundërshtoi këtë nismë të komunistëve të LSPP-së, duke i mobilizuar në këtë mënyrë edhe të tjerët.  U bë një mur mbrojtës kundër këtyre masave.

Rugova doli edhe në mbrojtje të filmave shqiptarë të Kosovës (ishte kryetar i Komisionit për vizionimin e filmave.)  Në një debat televiziv krahas Azem Shkrelit, drejtor i “Kosovafilmit” dhe një kritiku nga Sarajeva, debatuan për filmat, të cilët shtypi i Beogradit nisi t’i sulmonte me egërsi, duke i quajtur nacionalistë e të rrezikshëm.

Rugova u bë hero i shqiptarëve në takimin e shkrimtarëve të Kosovës, me shkrimtarët e Serbisë në Beograd. Shkrimtarët e të dy kombeve ishin në armiqësi të vazhdueshme, shkrimtarët serbë ishin në armiqësi me të gjithë shqiptarët, sepse u vunë në shërbim të Milosheviqit e shovinizmit të tërbuar antishqiptar, duke e mbrojtur platformën e D. Qosiqit, I. Andriqit e  I. Garashaninit për zhdukjen e shqiptarëve.

Në Beograd qe atmosferë linçi, tregojnë ata që ishin të pranishëm aty. Paraqitja e shkrimtarëve shqiptarë nga Kosova u bë me dinjitetet. Ata sikur e plotësuan kështu heshtjen qyqare të politikanëve tanë, të cilët në Beograd ishin inferiorë. Meqë ishte kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, Ibrahim Rugovës i ra fati historik të përballej drejtpërdrejt me eksponentët e Milosheviqit.

Ky studiues i Pjetër Bogdanit e i letërsisë bashkëkohore, i heshtur nga natyra, paksa i zymtë, me syze dioptrie, të cilat s’do t’i heqë kurrë, me pallton e gjatë, e qeshjen shpërthyese, karakteristikë që do ta ndjekë gjatë gjithë jetës, u bë intelektuali më i përfolur ato ditë.  Mediat serbe e sulmonin me egërsi, mediet e Kosovës e prezantonin me maturi.

Në të vërtetë atë që e tha në Beograd, me disa shkrimtarë tjerë do të duhej ta thoshin politikanët shqiptarë të Kosovës shumë vjet më parë. Mbase do ta ndalnin dhunën e njësive speciale jugosllave e të institucioneve partiake, të cilat nuk merreshin me asgjë tjetër, pos me “luftimin e nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar” në Kosovë. Me ndonjë kundërshtim të vendosur, ashtu sikurse e bënë shkrimtarët, politikanët tanë, mbase, do ta frenonin shpërthimin e pakënaqësive, që u pa se ishte i parakohshëm, sepse askush nuk na doli në mbrojtje. Zyrtarëve tanë pos guximit u mungonte dija, arsimimi, mezi i lidhnin dy fjalë bashkë, nga  partizanët me gjysmë opinge dhe me shumë mëkate-krime në shpirt, vështirë të kërkoje më tepër.

Rugova me shkrimtarët shqiptarë i takonte brezit tjetër, me të kaluar të pastër, të arsimuar, që jetonin me hallet e gjakimet e kombit të vet. Ata nuk kishin as banesë, as shtëpi në Beograd, sikurse shumë zyrtarë shqiptarë.

Fjalimi i tij ishte bombë që u plasi serbëve para fytyrës, sepse tjetër prisnin e tjetër u doli.  Ata besonin se shkrimtarët shqiptarë erdhën në shpellën serbe për t’u kërkuar falje, ashtu sikurse vinin politikanët shqiptarë në Komitetin Qendror të Serbisë e Jugosllavisë. Prandaj, kur e dëgjuan qasjen tjetër u tërbuan, shkumëzonin, flisnin si në delir.

Bulatoviqi, një shkrimtar i çartur shovinist, i cili profesion të dytë bëri shkrimet kundër shqiptarëve, nisi sërish të shkumëzonte nëpër revista e gazeta, por kësaj radhe mori  goditjen që nuk e priste. Mllefin e tij ndaj Rugovës e shprehte në çdo shkrim, duke u përpjekur ta fyente edhe fizikun e tij.

Ylli i Rugovës vezullonte, ishte në ngjitje, ndërsa besimi i popullatës ndaj intelektualëve shtohej. Populli i braktisur shpresonte se shkrimtarët e intelektualët do ta çonin përpara çështjen e tyre, sepse nga politikanët nuk prisnin asgjë. Kështu derisa lukunia e shkrimtarëve serbë tërboheshin, personaliteti i Rugovës gjithnjë e më shumë vijëzohej: intelektual fjalëpakë, i heshtur, i vendosur i pakomprometuar, pa poste e privilegje, i tërhequr në botën e tij të shkrimeve. Njerëzit e natyrës së tillë  rrallë i patëm. Shihej në kafe-ëmbëltoren “Elida”. Më parë vinte në “Rilindje”, në redaksinë e kulturës, e ftonte Ramadan Musliun, kritik letrar e poet, dilnim unë e Sami Piraj me të dhe pinim kafe e bisedonim për Shkup e për Shkodër, sikurse thuhej në popull. Na bashkohej Mustafë Statovci, gazetar i Radio Prishtinës. Ndjenja se ishim nën vrojtimin e vazhdueshëm nuk na shqitej, por të gjithë shtiheshim sikur nuk na bëhej vonë. Ai nuk ruhej as nuk druhej. Njerëzit në rrugë apo në kafene nuk e fshihnin simpatinë ndaj tij. Populli nuk bënte kalkulime.

Rugova në Beograd me kolegët e vet kreu detyrën, sikurse e kishte zakon të thoshte, duke e mbrojtur kombin e vet me dinjitet, i la të shastisur kundërshtarët, të cilët e ftuan ta fyenin, por jo të dëgjonin të vërtetën. Ata nuk e donin këtë të vërtetë. Por asnjëherë gjatë bisedës nuk më hiqej nga mendja se si e tha atë që duhej ta thoshte në çerdhen e së keqes, në qytetin ku ziheshin të gjitha të zezat që i hidhnin pastaj mbi shqiptarët e Kosovës e të territoreve etnike.

E dija se si e ka ndier veten Rugova gjatë atyre debateve, e ndieja vështirësiin që e pati. Disa vjet më parë patëm një incident me gazetarë serbë, në Festivalin  e Filmit po ashtu në Beograd. Unë raportoja për gazetën “Rilindja”, Ismail Ymeri, regjisor, shfaqi filmin artistik të  metrazhit të mesëm  “Duart e pastra”, kurse kolegu Bajram Sefaj vinte nga TV Prishtina, ku ishte redaktor. Më kujtohet me sa egërsi e sulmuan Ismail Ymerin, vetëm sa nuk e thirrën policinë ta arrestonin, sepse në portretin që shihet në film, ata panë figurën e presidentit të tyre, mareshalin Tito. Filmi rrëfente për një vend diktatorial që ekzekutonte njerëz me togën e pushkatimit. Ishte film i shkëlqyeshëm që fliste shumë. Koha e hapësira nuk përcaktohej. Gazetarët serbë u tërbuan kur panë radioaparatin “Kosmaj” në filmin e Ymerit, që ishte mburrja e tyre kombëtare, kurse me të e përcaktuan edhe vendin ku bëheshin ekzekutimet. Nisën ta mbërthejnë regjisorin Ymeri, ndërsa i doli në ndihmë Bajram Sefaj dhe unë. Tre shqiptarë mbroheshim para dhjetëra gazetarëve serbë të pajisur me kamera e roja të sigurimit, në kryeqytetin e tyre. Desh na linçuan. Më kujtohet elokuenca e oratoria e Sefajt, sepse unë gati u ngulfata nga zemërimi e përpjekja për t’i fyer për pafytyrësinë e sulmeve të tyre, ndërsa Ismail Ymeri mbrohej më dinjitet. E kujtoja atë insert shpesh, por as atëherë, as  më vonë nuk ia thashë Ibrahim Rugovës, druhesha se do të dilte vetëmburrje.

E kujtoja edhe grupin e serbëve të sigurimit shtetëror që na provokonin, pas atij incidenti, duke na goditur me bërryl në kraharor a në ijë sa na linin pa frymë, kinse rastësisht, në ambientet e sallës së sindikatave, ku zhvillohej festivali. Provokimet shtoheshim, dikur nisëm të mblidheshim kruspull me t’u afruar ndonjë burrë trupmadh për t’iu shmangur goditjes, ose për ta përballuar goditjen.

Më vonë këtë incident e përmendnim në shaka me B. Sefajn, duke e përqeshur njëri-tjetrin me fjalët që i thoshim apo për ato që nuk arrinim t’i artikulonim në gjuhën serbe, ndërsa përpiqeshim t’ua përplasnim në fytyrë kundërshtimin tonë.

 

(Fragment nga libri “Ëndarra e madhe” i sapobotuar i autorit Gani Mehmetaj, dhe i promovuar sot në Bibliotekën Kombëtare)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...