Published On: 17 Korrik, 2016

Shkon në 6 mijë numri i personave për grushtin e shtetit që dështoi

Autoritetet turke kanë arrestuar 6 mijë persona për tentativën e dështuar të grushtit të shtetit dy ditë më parë në Turqi.

Kjo është shifër është bërë publike nga ministri i Drejtësisë në Turqi, i cili sqaroi se mes të arrestuarve janë më shumë se 50 ushtarakë të rangut të lartë dhe 2700 gjyqtarë. Presidenti Erdogan thotë se Parlamenti turk mund të rikthejë dënimin me vdekje, nisur nga ky rast puçi që ndodhi.

Nga luftimet për rimarrjen e kontrollit, u vranë më shumë se 265 persona. Presidenti akuzon klerikun dhe rivalin e tij Fethullah Gulen për grushtin e shtetit. Gulen që jeton prej vitesh në SHBA, reagoi dje duke hedhur poshtë akuzat.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...