Published On: 20 Shkurt, 2016

Shkon në 101 numri i heronjve të Kosovës

Presidentja e Republikës Atifete Jahjaga, në kuadër të aktiviteteve për shenimin  e Pamvarsisë së Kosovës, ndau dje 170 dekorata për nji numër të madh perosnalitetesh e organizatash, për kontributin e tyne për Kosovën.

Me këtë rast Jahjaga ndër të tjera tha se Kosova asht  vendi ynë, të cilin e bajmë të përparuem dhe të zhvilluem vetëm na së bashku.

“Me këtë ceremoni të ndamjes së medaljeve së bashku edhe institucionet por edhe populli i Kosovës, vlerësojmë, nderojmë dhe kujtojmë kontributin e jashtëzakonshëm, të të gjithë juve edhe laureatë edhe familjarë, për të mirën tonë të përbashkët, tha Jahjaga. “

Me urdhnin Hero i Kosovës  për vepra sakrifice dhe trimnie për lirinë dhe pamvarsinë e vendit, u dekoruen 16 personalitete, por asnji prej tyne nuk asht grue.

Kështu, bashkë me 85 herojtë e maparshëm, Kosova bahet me 101 heroj, nga të cilët vetëm 2 janë gra.

Me urdhnin e lirisë për kontribut për lirinë e venit 24.

Pandeli Majko e Xhavit Ahmeti, u dekoruen për kontributin e tyne për pamvarësinë e Kosovës.

Me urdhnin luftarë i Lirisë “Adem Jashari”, i cili u dha  për trimni në luftën për liri u dekoruen 28 perosona.

Jean Paul Carteron u nderue Me Urdhnin për Paqe, Demokraci dhe Humanizëm “ Dr. Ibrahim Rugova”, i cili u dha për persona vepra jetësore e të cilëve cilësohet si kontribut i veçantë për ndertimin e paqes, zhvillimin e demokracisë dhe kultivimin e humanizmit.

Me Medalje humanitare “Nana Terezë”, për  kontribut në çashtjet humanitare u nderuen 18 persona.

 

Lëvizja Gjithëpopullore për Faljen e Gjaqeve u dekorue me medaljen e paqes dhe pajtimit Anton Cetta.

 

Me Medaljen Presidenciale të Meritave, e cila u jepet personave që me punën e tyne kanë kontribue në fusha të veçanta si arsim, shkencë, kulturë, rini, sport, siguri, shërbim civil u dekoruen 93 persona.

Projektit NATEV, ja dha Çmimin për Inovacione, Kërkime dhe Zhvillim.

Numri i grave të dekorueme dje nga Jahjaga ishte 23 edhe pse ky numër nuk duket shumë i pasun tue marrë parasysh kontributin që gratë kosovare kanë dhanë në periudha të ndryshme, asht i naltë krahasue me numrin e dekoratave që institucionet në vend kanë dhanë për gra.

Televizioni Rrokum ditë ma parë raportoi se Shotë Galica dhe Xhevë Ladrovci janë gratë e vetme të cilat e gezojnë statusin e heroinës në Kosovë.

Ndonëse deputetja e Kuvendit të Kosovës, Blerta Delilu, tha para disa ditësh për Televizionin Rrokum, se radhës së heroinave për kontributin e tyne për Kosovën duhet me ju shtue Fatime Hetemi, Hyrë Emini e Antigona Fazliu, në listën e 170 të dekoruemve nuk ishin këto gra të cilat kontribuen në luftën e fundit në vend.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...