Published On: 12 Mars, 2016

SHKODRANËVE GAZMORË TË MËNGJESEVE GAZMORE

Postuar nga R. Lahi, “Shkodranëve gazmorë…”, një vjershë nga Adolf P. Shvjedçikov
(Kjo poezi i dedikohet autorit Riza Lahi, vendlindjes së tij, Shkodrës dhe gjithë miqve poetë shqiptarë, që mbajnë  një korospodencë të shkëlqyer me një nga poetët më të mëdhenj sot, sikurse është Adolf Shvjedçikov – koment nga postuesi… në www.pegasiworldalbania.com)

SHKODRANËVE GAZMORË TË MËNGJESEVE GAZMORE
I dhashë vetes zemër, s’ka gjë, more djalë
Tëra ç’ke për t’thënë,  s’thuhen me dy fjalë

Shokëve të Riza Lahit, zemërtrëndafilit
Prej larg ia shtërngoj fort dorën secilit
Gjuh’n e diplomatëve unë s’e kam qejf hiç
A më pranoni vëlla, t’u bëhem, o miq?
Të llafos me ju, të qeshe e  të luaj
Në krye të trapezës – veç Fetahu juaj
Në “klubin e natës” në darkë tër çeta
Jo raki me u dehë, por veç barcoleta
Që i tregon bukur mu si padishah
Mjeshtri i lezetit, i madhi Fetah…

Të dashur shqiptarë, shkrimtarë e poetë
Kaq mirë pranë jush, kurr s’jam ndjerë në jetë
Si zog zemra ime po shkon mbi oqean
Te Tirana e bukur, vëllezërit shkodranë
Zemra e Adolfit, më shpejt se rrufeja
Nesër në mëngjes, është te kafeneja
Të pijnë ç’të duan, vëllaznit, o Riza Lahi
Për dollarë – kam unë, sa  për lekë – Fetahi
Më mirë po pijmë nga një kafe të fortë
Shpejteshpejt e hamë nga një copë tortë
Mandej ndër vetura shoqëria gazmore
Një vizitë së shtrenjtës, “Rozafës” shekullore
Çfar të shohë atje Shvedçikovi juaj
Si vargan florinjësh në zemër do t’ruaj.

Los Angeles, USA, 4 janar 2010

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...